Špičky státního zastupitelství a justice se snaží, aby se od letoška zločiny častěji trestaly ještě dřív, než se vůbec dostanou k soudu. K alternativním postihům patří už pět let třeba dohoda o vině a trestu s pachatelem. Tato praxe se ale zatím využívá jen v minimu případů. Může přitom výrazně odlehčit přetíženým soudům i věznicím.
Soudy jsou zavalené, věznice přeplněné. Justice chce víc alternativních trestů
Dohoda o vině a trestu znamená, že obviněný se ještě v přípravném řízení dohodne se státním zástupcem. Uzavřít ji lze pouze u trestných činů, které nejsou zvlášť závažnými trestnými činy, tedy u přečinů a zločinů, u nichž horní hranice odnětí svobody nedosahuje 10 let.
Zatím ale k dohodám dochází ve výjimečných případech. V roce 2017 ji obviněný se státním zástupcem dosáhl pouze ve 110 trestních řízeních, tedy ani ne v 0,5 % všech případů. Státní zástupci, soudci i policisté teď absolvovali sérii školení s cílem začít dohody používat častěji.
„Například u trestného činu neplacení výživného, kde právě možnost uzavření dohody by byla efektivnější než potrestání tím, že obviněný by měl možnost domluvit se na vyřešení dluhu v rámci nějaké zkušební doby,“ uvádí příklad vhodnosti dohod mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.
Jeden příklad z praxe: bývalý vedoucí dobrušského odboru dopravy Radovan Antl vystavoval technické průkazy autům papírově sešrotovaným v Německu. Zprvu falšování dokladů zapíral, pak se ale přiznal a dohodl se státní zástupkyní na tříleté podmínce a pokutě 400 tisíc.
Věznice jsou přeplněné, soudy zahlcené
Někteří státní zástupci zdůrazňují, že institut dohody o vině a trestu zjednodušuje trestní proces, zrychluje dobu jeho trvání a výrazně odlehčuje soudům i věznicím. Najdou se ale i odpůrci: „Obviněný je bohatý, jeho pohnutky jsou jasné. Chce se vykoupit, aniž by o tom třeba veřejnost věděla. Mizí výchovný účinek,“ tvrdí soudce Veselský.
- Podle statistiky Vězeňské služby je kapacita vězeňských zařízení 21 006 míst, avšak ke konci ledna byla obsazena 22 174 osobami, což znamená 105procentní naplněnost.
Případnou dohodu státních zástupců s obviněnými vždy posuzuje ještě soud. Zaměřuje se na to, zda byla dohoda o vině a trestu uzavřena v souladu se zákonem, nesmí ale zasahovat do jejího obsahu.
Soud může návrh pro závažné procesní vady odmítnout, pak se věc vrací do stadia přípravného řízení. Pokud ji ale soud shledá obsahově i věcně správnou a přiměřenou – schválí dohodu rozsudkem, ve kterém uvede výrok o vině a trestu, případně ochranném opatření a náhradě škody.