Ocenění Zlatý Ámos získal učitel z České Kamenice

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal učitel hudební výchovy, češtiny a angličtiny David Turek ze Základní školy T. G. Masaryka a gymnázia v České Kamenici na Děčínsku. Tradiční anketu tak potřetí za sebou vyhrál muž – a na trůnu vystřídal Lukáše Lise ze základní školy v Soběslavi. 

Video Události
video

Držitel titulu Zlatý Ámos učí už 20 let, profesi mu vybrali jeho rodiče

Turek se stal 15. mužem, který za posledních 25 let anketu Zlatý Ámos vyhrál. U dětí ale zvítězila žena. Korunu Dětského Ámose si totiž odnesla učitelka chemie Lucie Bakalová z Gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově na Koměřížsku. Partneři ankety ji zároveň vyhlásili nejlepší učitelkou chemie. Ámosem sympaťákem v hlasování na internetu se stala Helena Lísková ze Základní školy (ZŠ) Ladova v Litoměřicích.

„Kliďas“ Turek zaujal zejména v nejoblíbenější závěrečné disciplíně. Se svou třídou předvedl hlučné hudební vystoupení se synchronizovanou hrou na bubny. Show s dětmi nacvičoval údajně asi dva týdny.

Prozradil, že profesní dráhu učitele pro něj vybrali jeho rodiče. „Maminka s tatínkem to rozhodli, ale nikdy jsem toho nelitoval,“ řekl. Děti učí 20 let. Výhra ho překvapila a potěšila zároveň. „Je to super, jsem rád, že to takto dopadlo,“ uvedl.

„Umí udělat vyučovací hodinu hrou a umí to udělat zábavně, aby nás to bavilo,“ říkají o vítězi ankety žáci.

Originalitou a vtipem vynikala učitelka chemie Bakalová, která zvítězila u dětské poroty. Dokázala například v krátkém čase připravit veršované hlášení místního rozhlasu. Na závěr si pak připravila scénku, ve které mimo jiné hrála na tahací harmoniku. Její žáci oblečení do bílých plášťů na pódiu prováděli chemické pokusy a zpívali přitom o výuce chemie a své učitelce. Scénku s kantorkou zakončili působivým efektem s hořící pěnou v dlaních.

Z celkem 66 nominací, které letos školáci navrhli, do finále postoupilo šest učitelů. O vítězi se v bouřlivé atmosféře rozhodovalo ve čtyřech finálových disciplínách. Všichni museli v jedné minutě představit svou školu, připravit si hlášení do místního rozhlasu o návštěvě Jana Ámose Komenského, publikum něco naučit a ve volné disciplíně prokázat souhru se svými žáky.

Přestože na českých základních školách učí přes 83 % žen, v historii ankety Zlatý Ámos dominovali muži. Titul získali už popatnácté. „Právě proto vyhrávají muži, protože školství, a nejen české školství je přefeminizované,“ konstatoval ředitel ankety Zlatý Ámos Slávek Hrzal.

Slavnostní korunovace se má konat v sobotu

Partneři ankety v pátek vyhlásili také vítěze doprovodných kategorií pro učitele jednotlivých předmětů. Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) korunoval Lucii Čimerovou ze ZŠ Městec Králové na Nymbursku i jako Ámose češtináře a Michala Čečáka ze ZŠ K Milíčovu v Praze 11 jako nejoblíbenějšího učitele matematiky. Ámosem fyzikářem se stal Vladimír Vochozka ze ZŠ Planá nad Lužnicí.

Tradiční anketa Zlatý Ámos se vyhlašovala letos po pětadvacáté. Všichni vítězové budou slavnostně korunováni v sobotu na Galavečeru ankety Zlatý Ámos a Kantorském bále v hotelu Ambassador – Zlatá Husa v Praze při příležitosti Dne učitelů.