Hlasy voličů mají v různých krajích odlišnou váhu. Část poslanců to chce změnit

7 minut
Události ČT: Hlasy voličů mají v různých krajích odlišnou váhu. Poslanci to chtějí změnit
Zdroj: ČT24

I přesto, že do sněmovních voleb zbývají víc než tři roky, politici a odborníci už nyní debatují nad možnými změnami volebních zákonů. Ty současné podle některých stran zvýhodňují jiné – a debata se vede hlavně o procentní hranici hlasů nutné pro vstup do dolní komory.

Nejnáročnější je pro strany získat mandát v Karlovarském kraji, kde se jich mezi soutěžící subjekty s ohledem na lidnatost kraje rozděluje pouze pět. Vloni v říjnu na křesla za Karlovarsko dosáhla tři uskupení – hnutí ANO, SPD a Piráti. Poslední zmínění dostali 10 procent hlasů, 8,8 procenta pak už nestačily ODS. Naopak v Praze, kde se rozděluje 24 mandátů, stačilo k zisku jednoho křesla získat i pod pět procent. Konkrétně komunistům 4,6 procenta a lidovcům 4,76 procenta.

„Český sněmovní volební systém je velmi nešťastný,“ uvedl v Událostech komentářích České televize politolog Metropolitní univerzity v Praze Jakub Charvát. „Není proporční ani nevytváří akceschopné vlády,“ dodal.

V pondělí se nad možným porušením ústavního principu rovného volebního práva debatovalo i v senátu. Jednání iniciovala skupina zákonodárců, která se koncem loňského roku obrátila na Ústavní soud. Tvrdí, že nynější pravidla nejsou v souladu s principem poměrného zastoupení. Někteří politici upozorňovali na to, že zatímco v posledních volbách k zisku mandátu hnutí ANO potřebovalo přes devatenáct tisíc hlasů, Starostové už více než třiačtyřicet tisíc.

„Dochází ke kombinaci několika faktorů, které způsobují ve výsledku to, že se mandáty přerozdělí v zásadě jinak, než jaká je vůle voličů,“ uvedl europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

„Tímto způsobem v minulých volbách připadlo vítězi voleb patnáct mandátů, které by podle zásad poměrného systému měly připadnout malým stranám na pomezí pěti a šesti procent,“ dodal Polčák. 

„Strany s malým ziskem přichází o desetiny mandátu, které se jim nikam nepřipočítávají a získávají je naopak na jejich úkor velké strany,“ řekl předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil. 

Někteří politici proto chtějí upravit velikost volebních obvodů a taky snížit procentuální hranici, kterou musejí překonat koalice při vstupu do sněmovny. „Už jsme v minulosti dokonce podali ústavní stížnost, která byla spojená na neplatnost voleb, právě proto, že dochází k disproporci,“ doplňuje předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. 

Takový postup se ale senátorovi Vystrčilovi nezamlouvá. „Pokud ústavní soud dá stížnosti za pravdu, znamenalo by to, že čtvery nebo patery volby byly v rozporu s ústavou,“ upozornil v Událostech komentářích senátor za ODS.

„Jsem opatrný v tom obracet se na ústavní soud ve zrušení části zákona. Nebráním se ale debatě, ta je na místě,“ dodal předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). 

První úvaha: Nerozdělovat křesla podle krajů

Část politiků z obou parlamentních komor proto navrhuje současný počet čtrnácti obvodů odpovídající čtrnácti krajům snížit. Zastání mají i u některých odborníků. „Je dobré diskutovat, jestli mají být volební kraje nastaveny podle územních samospráv, protože nejsou skutečně stejně velké, a jedna z možností by byla, že by celá Česká republika byla jeden volební kraj,“ uvedl odborník na ústavní právo z pražské Univerzity Karlovy Aleš Gerloch. Podobný model znají voliči z volby prezidenta. 

Změny volebního zákona jsou sice na papíře připravené, sehnat pro ně dostatečnou podporu v parlamentu ale nemusí být jednoduché. „Protiústavní systém v tom neshledávám, zkrátka je to kombinace nového volebního obvodu a dhotnovy metody, která přeje vítězi,“ dodal Vondráček (ANO).

„Myslím si, že by možná bylo dobré mít kraje větší, na druhé straně je tam problém s tím, že v tom případě by se mohlo stát, že některé kraje by své zastoupení ve sněmovně neměly,“ uvedl senátor za ODS Miloš Vystrčil.

Druhá úvaha: Ulevit volebním koalicím

Politici debatují a navrhují i změny pravidel pro volební koalice. Chtějí, aby při spojení dvou stran bylo potřeba méně než současných deset procent – a obava z jejího nepřekonání ostatně před posledními volbami vedla i k rozpadu volební koalice Starostů a křesťanských demokratů.

„Toto pravidlo máme nejpřísnější na světě a je otázka, proč zamezovat spolupráci mezi stranami, když všichni tušíme, že právě spolupráce je něco, o co nám jde,“ myslí si vedoucí katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Tomáš Lebeda.

„Kvóra pro volební koalice nás moc netrápí. Přepočty na mandáty v malých volebních krajích jsou subtilní věc, chce to diskusi – tu klidně,“ je názoru Jiří Dolejš (KSČM).

29 minut
Události, komentáře: Šance na změnu volebního systému
Zdroj: ČT24

S podáním zákona do sněmovny zatím politici vyčkávají – nejdřív se má vyjádřit Ústavní soud. „Obecně lze říci, že se volební věci projednávají přednostně,“ reagovala mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Debata o případných změnách volebního systému v Česku bude pokračovat. Společně by téma mohly probírat ústavní komise senátu a sněmovny. V pondělí se na tom v horní komoře shodli politici i odborníci na volební systémy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 1 hhodinou

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 11 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 12 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 12 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 13 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 14 hhodinami

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 17 hhodinami
Načítání...