Dva muži dostali za loupežné přepadení v Horusicích 12 a 17 let

Za loupežné přepadení v Horusicích poslal táborský soud dva muže do vězení na 12 a 17 let. Po brutálním napadení v rodinné firmě zemřeli dva lidé. Rozsudek není pravomocný. Firmu přepadlo v září 2015 pět lidí. Podařilo se ale dopadnout pouze dva, na zbývající tři je vydaný mezinárodní zatykač. 

12 let vězení dostal maďarský občan Róbert Simon, Ukrajince Ivana Ivanovského soud potrestal 17 lety. Jeden z obhájců už potvrdil, že podá odvolání. Obhájci žádali pro své klienty trest v rozmezí od pěti do 12 let s odkazem na to, že se obžalovaní podíleli jen na loupeži. Odvolat se ale chce i státní zástupkyně, která pro obžalované naopak navrhovala tresty ve výši 20 až 30 let.

„Jsme limitováni tím, že se nám nepodařilo zajistit všech pět pachatelů. Z toho plyne i nejistota, zda tito dva obžalovaní se podíleli na vraždě. Jak to ve skutečnosti na místě vypadalo, lze sestavit jen na základě střípků výpovědi obžalovaných i svědků,“ řekl k rozsudku soudce Petr Černý.

Podle závěru táborského soudu mají usmrcení dvou lidí na svědomí především dva muži, které policisté nedopadli. Z Ukrajiny podle obžaloby přicestovali speciálně kvůli tomu, aby se na přepadení podíleli. „Byli tam vlastně na špinavou práci,“ uvedl Černý.

Sídlo rodinné firmy v Horusicích
Zdroj: ČT24

Společnost na Táborsku se zabývala opravami historických motocyklů. Podle obžaloby pět útočníků majitele firmy a zaměstnance surově bili. Zranili tak osm lidí, dva z nich – majitel a jeho švagr na následky útoku v nemocnici zemřeli. 

Další oběti útoku dodnes většinou trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Mají úzkostné poruchy a obavy o svůj život, tento stav lze u řady z nich považovat jako chronický. 

Útočníci z firmy ukradli více než 300 000 korun. Peníze byly patrně hlavním motivem činu. Z vyšetřování vyplývá, že útočníci očekávali, že ve firmě bude výrazně vyšší obnos. Dva Ukrajince zadržela policie loni na jaře v Brně. Zbylé tři se zatím nepodařilo vypátrat a patrně se skrývají na Ukrajině. Kriminalisté na ně vydali evropský i mezinárodní zatýkač.