Další úder Kobry. Za miliardové krácení daní chce obžalovat osmnáct lidí

Daňová Kobra navrhuje obžalovat osmnáct lidí z krácení daní při obchodování s naftou a benzinem. Podle vyšetřovatelů způsobili škodu zhruba 1,4 miliardy korun. Za krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí obviněným až deset let vězení.

Podle policie obvinění od poloviny června 2010 do začátku května 2011 nakupovali pohonné hmoty v Rakousku a v Německu, z obchodů ale neodváděli DPH. K dovozu byly postupně využity tři české obchodní korporace.

„Výnos z daňové trestné činnosti pak měl být sofistikovaným způsobem vyváděn předstíranými právními vztahy s dalšími firmami – šestnáct českých, jedna slovenská a jedna obchodní společnost registrovaná v USA,“ uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Mezi obviněnými jsou i cizinci

Ze zahraničí bylo podle vyšetřovatelů nezdaněně pořízeno asi 276 milionů litrů nafty a benzinu. „V přepočtu na automobilové cisterny o objemu 30 tisíc litrů se jedná o 9187 cisteren za necelých 11 měsíců, tedy více než 800 cisteren měsíčně,“ upozornil Ibehej.

Tři z obviněných jsou podle mluvčího cizinci. O případném podání obžaloby nyní rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství. „Spisový materiál se skládá z více než 11 tisíc stran základního spisu a téměř 31 tisíc stran příloh,“ dodal.

Daňová Kobra se skládá zhruba ze stovky odborníků z finanční správy, celní správy a policie, které dříve pracovaly samostatně. Speciální tým není samostatnou institucí, nemá vlastní budovy a ani zaměstnance. Kobra vznikla v polovině června 2014, za dva roky fungování zabránila daňovým únikům zhruba za pět miliard korun. Inspirací pro vznik týmu bylo Slovensko, kde stejný systém funguje od roku 2012.