Dvěma Ukrajincům hrozí doživotí za vraždy při přepadení rodinné firmy v Horusicích

Až doživotní vězení hrozí dvěma Ukrajincům za vraždu dvou mužů z rodinné firmy v Horusicích na Táborsku. Pět útočníků při brutálním loupežném přepadení napadlo osm lidí, z nichž dva v nemocnici zemřeli na následky způsobených zranění. Gang ve firmě ukradl 328 000 korun. Po zbylých třech pachatelích policie pátrá.

Video Události
video

Události: Za dvojnásobnou vraždu v Horusicích hrozí Ukrajincům až doživotí

Obžalovaný Róbert Simon sdělil soudu, že s obviněním nesouhlasí. „Nechtěl jsem na to přepadení jít, ale oni mě přemluvili. Nelíbilo se mi, co se tam dělo. Jen jsem ty lidi spoutal a pak jsem šel ven a čekal tam na ostatní,“ řekl před soudem Simon.

Dodal, že měl podle pokynů jiného člena skupiny v Horusicích jen hlídat, aby do objektu při přepadení nepřišel majitel. „Vůbec se tam nemělo dít to, co se tam pak dělo. Říkali mi, že tam možná nebude žádný pracovník,“ vypověděl u soudu.

V podobném duchu mluvil i druhý obviněný. Ivanovskyj přiznává, že v Horusicích byl, ale netušil prý, co se bude dít. „Přiznává účast na loupežném přepadení. Ale o těch dalších excesech, které se tam staly, nevěděl,“ řekl novinářům Ivanovského advokát Petr Novotný.

Útočníci podle obžaloby zvlášť surovým a trýznivým způsobem zaútočili na sedm mužů a jednu ženu. Napadený majitel firmy na výrobu náhradních dílů do historických motocyklů a jeho švagr posléze v nemocnici podlehli zraněním. Útočníci podle obžaloby oběti mlátili železnou tyčí a výfukem, bili je rukama a spoutali je. Simon prý na přepadení vyrazil s pistolí, což dnes popřel. „Tu měl u sebe Ivanovskyj,“ bránil se Simon.

Policisté vyslechli šest stovek lidí

Soudní líčení v Táboře pokračuje v úterý, vypovídat budou oběti útoku. Policisté po útočnících dlouho pátrali, vyslechli kvůli tomu šest stovek lidí a letos v březnu oznámili, že obvinili dva cizince z dvojnásobné vraždy.

„S dalšími třemi povedeme líčení samostatně,“ řekl předseda senátu táborského soudu Petr Černý. Podle policistů se tři zbývající útočníci skrývají někde v Rusku a pátrají po nich kriminalisté z několika zemí.