Skončila lhůta k podání stížností na volby. U soudu se jich sešlo přes 60

Nejvyšší správní soud bude po letošních sněmovních volbách řešit víc než šest desítek stížností. Lhůta pro podávání stížností skončila v pátek v 16:00. Většinu podnětů podali voliči, dva jsou pak od stran – Demokratické strany zelených a SPR-RSČ Miroslava Sládka. Soud chce o všech volebních stížnostech rozhodnout před první schůzí sněmovny, kterou prezident svolal na 20. listopadu.

Video Události
video

Události: Živý vstup redaktorky ČT Veroniky Kynčlové

Zvláštní senát Nejvyššího správního soudu bude mít víc práce než po volbách před čtyřmi roky. Tehdy dostal 42 stížností, letos jich je o polovinu víc. Nejméně deset voličů z různých koutů Česka kritizuje skutečnost, že ve sněmovních volbách nemohou o hlasy usilovat nezávislí kandidáti. Muž z Prahy 10 tvrdí, že malé a velké strany neměly z hlediska financování a přístupu do médií rovné postavení. 

Volička z Vraného nad Vltavou zase poukazuje na zobrazování zbraní a výzev k násilí ve volební kampani některých politických stran a hnutí. Vadí jí i vyvolávání nenávisti a strachu, kterou spatřovala ve volební kampani SPD Tomia Okamury. 

DSZ poukazuje na nesrovnalosti v přičítání preferenčních hlasů

Předseda Demokratické strany zelených Jiří Anderle například poukazuje na různou praxi připočítávání preferenčních hlasů. Žádá o překontrolování hlasů ve čtyřech okrscích v Plzni, Sušici, Měčíně a Nýrsku. Tvrdí, že komise tam automaticky udělovaly čtyři preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům, i když voliči na konkrétním lístku nikoho nezakroužkovali. Na tuto skutečnost upozorňoval hned po volbách iRozhlas.cz. 

Obsah stížnosti republikánů není veřejně dostupný, soud podněty před rozhodnutím nezveřejňuje. Obsah lze v některých případech vyčíst z výzev k doplnění návrhů. Některé voličské podněty jsou totiž neurčité a neuvádějí jména konkrétních poslanců, jejichž zvolení zpochybňují. 

První jednání má volební senát naplánované na příští týden. Návrhy podané před počátkem lhůty či po jejím uplynutí soud odmítne. O všech volebních stížnostech musí soud rozhodnout do 20 dnů poté, kdy je obdržel. První jednání má volební senát naplánované na úterý. Posledním dnem pro případné rozhodování je čtvrtek 23. listopadu. Předseda volebního senátu Tomáš Langášek uvedl, že senát učiní vše pro to, aby o volebních stížnostech rozhodl ještě před zahájením zasedání Poslanecké sněmovny o tři dny dříve.