Rath dorazil k obnovenému procesu. Opět obvinil soudce z podjatosti

4 minuty
Rath opět obvinil soudce z podjatosti
Zdroj: ČT24

Bývalý středočeský hejtman David Rath podal při pondělním zahájení procesu námitku podjatosti proti předsedovi trestního senátu Robertu Pacovskému. Podle Ratha nemůže rozhodovat nestranně. Krajský soud v Praze v červenci 2015 Rathovi uložil 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek v regionu. Rozsudek však zrušil odvolací soud, a tak se soud musel k případu vrátit.

Odvolací vrchní soud zrušil verdikt v neveřejném zasedání kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Letos se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz.

Rath podal neúspěšně námitku kvůli podjatosti soudu již v minulosti. V pondělí připomněl, že strýc Pacovského byl krátce jeho obhájcem, a tak Pacovský podle něho nemůže rozhodovat nestranně. Advokát Michal Pacovský měl původně Ratha zastupovat, nakonec to ale odmítl a dostal se s ním do konfliktu.

„Netěší mě, že tu námitku musím vznášet. Čekal jsem, že se vyloučíte. Mohlo to proběhnout bez veřejného cirkusu,“ prohlásil Rath. Několikrát zopakoval, že kauza je politický proces.

Rath v pondělí námitku zdůvodňoval zhruba čtyři hodiny. Často si pomáhal čtením úryvků z různých novinových článků, námitku doprovázel také citacemi z různých soudních rozhodnutí nebo četl pasáže z ústavní stížnosti, kterou v této souvislosti podal.

Na závěr pondělního jednání Rath odhadl, že svoji námitku bude během úterý vysvětlovat ještě čtyři až šest hodin. Proces je zatím naplánován na následující čtyři týdny. Kdy by mohl padnout rozsudek, bude záležet na tom, jaké důkazy soud povolí.

Dorazili také manželé Kottovi

Vedle Davida Ratha v pondělí k jednání přišli Kateřina Kottová a její manžel, bývalý poslanec Petr Kott, které obžaloba považuje za hlavní organizátory trestné činnosti. Podle obžaloby přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“.

Petr Kott a Kateřina Kottová (dříve Pancová) u krajského soudu v Praze
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Stavební zakázky se týkaly opravy budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji či opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku. Kottovi ve zrušeném rozsudku dostali 7,5 roku vězení.

Krabice od vína

Rath stál podle spisu v pozadí této trestné činnosti a nechal si za to slíbit celkem 22 milionů korun. Celou sumu nestihl převzít proto, že jej při odchodu z domu Kottových zadržela v květnu 2012 policie. Nesl si krabici od vína, ve které měl sedm milionů, údajně úplatek za zakázku na rekonstrukci zámku Buštěhrad.

K jednání přišla také Ivana Salačová, která vlastnila jednu ze stavebních firem a z pozice spolupracující obviněné pomohla svojí výpovědí trestnou činnost rozkrýt. Původně jí soud vyměřil tříletou podmínku.

Hlavního líčení se účastní také Lucia Novanská, která podle obžaloby z pozice členky představenstva administrátorské společnosti ML Compet organizovala na základě pokynů Kottových zmanipulované soutěže. Soud jí za to uložil pět let vězení.

Z jednání se naopak omluvili manažeři stavebních firem či zdravotnických zařízení Pavel Drážďanský, Tomáš Mladý, Martin Jireš a Jindřich Řehák, kteří dostali tresty od pěti do pěti a půl roku vězení. Chybí také manažeři Jan Hájek a Václav Kovanda, kteří ve zrušeném rozsudku dostali podmínky.

David Rath vede v souvislosti se svými kauzami řadu soudních sporů. Vedle odškodného za vazbu jde mimo jiné o žaloby na státní zástupce a soudce:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bez mobilů, zato s prostorem pro sebe, nabízí expertka recept na klidnou dovolenou

Dovolená má být časem pro odpočinek, ale může se z ní stát stresový faktor. Volné dny mohou provázet hádky, stres a napětí. Podle Markéty Vamberk Šauerové z katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy jsou nejčastějšími důvody, proč se dovolená změní ve stresor, vybočení ze zaběhnutého režimu a přeorganizovávání. Receptem na klidnou dovolenou je podle speciální pedagožky důkladná příprava s prostorem na flexibilitu. „Důležité je organizovat, ale nejet s pevně daným fixním plánem. Lidé jsou pak často rozhození, že jim plán ve volnu nevychází,“ nastínila.
před 25 mminutami

Pavel se v Japonsku setkal s císařem i premiérem

Japonský císař Naruhito v císařském paláci v Tokiu přijal v pátek českého prezidenta Petra Pavla. Návštěva je vyvrcholením cesty české hlavy státu do Japonska. Setkání trvalo zhruba půl hodiny. Témata jednání zůstávají tradičně neveřejná, nicméně podle japonského listu Nikkei hovořili například o významu výstavy Expo z hlediska světového míru. Císař také vyjádřil vůči Pavlovi vděčnost za jeho návštěvu Hirošimy, napsal list s odkazem na Agenturu pro císařskou domácnost. Pavel se pak setkal také s premiérem Šigeruem Išibou.
06:28Aktualizovánopřed 38 mminutami

Možnost požádat o dávky na poště by se mohla rozšířit, systém se osvědčil

Žádat o dávky na pobočkách pošty bude zřejmě možné na více místech. Už teď jich existují stovky. Rozhodnout o rozšíření systému má ministerstvo práce a sociálních věcí na podzim, kdy začne fungovat takzvaná superdávka, která spojí několik podpor do jedné. Resort pak vyhodnotí, kolik lidí si žádá on-line a kolik na pobočkách Úřadu práce nebo České pošty. Opozice je však k samotnému zavedení superdávky skeptická, podle jejích zástupců totiž stále není připravená v digitální podobě.
před 2 hhodinami

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
před 3 hhodinami

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
před 10 hhodinami

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 13 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 14 hhodinami

Obrana koupí zbraně od České zbrojovky za více než čtyři miliardy korun

Ministerstvo obrany koupí ruční zbraně od společnosti Česká zbrojovka v hodnotě až 4,26 miliardy korun bez DPH. Pořídí pušky CZ BREN 2, podvěsné granátomety i pistole, a to včetně příslušenství, oznámilo ministerstvo na webu. Se zakázkou ve čtvrtek vyslovilo souhlas kolegium ministryně obrany Jany Černochové (ODS), informaci nyní dostane vláda.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...