
Devadesátka ČT24: Že by bylo Česko nejméně zdravé na světě, považuje Jan Pirk za nesmysl
„Když se podíváme na průměrnou délku života, tak jsem přesvědčený, že by to dopadlo úplně jinak. Neumím si představit člověka, který by považoval Afghánistán za nejzdravější zemi na světě,“ pozastavil se přednosta kardiocentra IKEMu nad výsledky studie.
Své stanovisko opírá mimo jiné o fakt, že u nás žije 66 procent obyvatel s nadváhou. Zároveň poukázal na to, že necelých 30 procent lidí v Česku trpí takzvaným metabolickým syndromem. „Ten pak bývá příčinou diabetu 2. typu, který meziročně roste o dvě procenta,“ dodal na vysvětlenou. Poznamenal, že syndrom je spojen i s řadou dalších onemocnění, jako jsou srdeční nebo mozkové příhody.
Měřit alkohol na litry nerozlišuje tvrdý alkohol a pivo
Srovnávací studie 179 zemí světa se opírá o veřejně dostupná data Světové zdravotnické organizace (WHO), americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Světové plicní organizace (WLA).
- Nejnezdravější země světa podle studie:
1. Česko
2. Rusko
3. Slovinsko
4. Bělorusko
5. Slovensko
6. Maďarsko
7. Chorvatsko
8. Polsko
9. Lucembursko
10. Litva, USA

Pavel Kolář
„Nejsem zastánce toho, že bychom měli žít úplně stoprocentně zdravě, na druhou stranu je důležité, abychom měli nějakou kvalitu života. Věnovat také něco svému zdraví z pohledu životosprávy a dostatku pohybu považuji za důležité.“
I tento závěr profesor Pirk nevidí zcela jednoznačně, ačkoli sám přiznává, že neví, podle čeho studie množství alkoholu vypočítává. „Ale pokud je to na litry, je to možné, protože u nás se pije pivo. Ale pokud by se to počítalo na množství alkoholu, pak jsem navštívil země na východ od nás, kde se pije tvrdý alkohol téměř stejně, jako u nás pivo,“ poukazuje na rozdíl v konzumaci takzvaného tvrdého alkoholu a piva.
„Určitě se nemá tolik pít, obzvlášť, pokud za chvíli jedu autem. Ale takové střídmé pití alkoholu, třeba sklenička vína denně, je tělu prospěšná,“ uzavírá své stanovisko kardiochirurg.