Ministr obrany Stropnický: Mezi Trumpem a Kimem jde o psychologickou válku

Napětí mezi KLDR a USA v posledních dnech ještě vzrostlo. Prezident Donald Trump poslal do mezinárodního vzdušného prostoru u Severní Koreji strategické bombardéry i bojové stíhačky. Ze strany KLDR v reakci zaznělo, že teď je raketový útok na USA nevyhnutelný. Podle poslance Alexandra Černého (KSČM) vše nasvědčuje tomu, že se ke konfliktu opravdu schyluje. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) označuje současnou situaci za psychologickou válku.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)
Zdroj: ČT24

„Výhrůžné vzkazy vůbec nepodceňuji, ale věřím, že jde o poměřování sil. Vždy je prostor pro vyjednávání a zchlazení horkých hlav,“ prohlásil Stropnický. Podle něj ale stojí na jedné straně partner, který pravidla respektuje, proti němu ovšem stojí partner nepředvídatelný. „Čímž samozřejmě myslím KLDR,“ dodal ministr.

Podobně se na adresu severokorejské vůdce vyjádřil i Černý: „Kim je bezesporu podivín a bylo by dobré, kdyby se podařilo ho nahradit, ale všichni víme, že je to v podmínkách současné KLDR nemyslitelné.“

Podle něj ovšem nese vinu na současné eskalaci konfliktu hlavně americký prezident Donald Trump: „Co mě zarazilo nejvíc, je to, že člověk, který byl vygenerován do čela nejmocnější země světa USA – nejsilnější jaderné velmoci – tak že tento člověk na půdě OSN vyhrožuje, že někoho zničí,“ kritizoval v Otázkách stínový ministr obrany KSČM.

Donald Trump na půdě OSN
Zdroj: REUTERS
Autor: Lucas Jackson

Podle něj je rozdíl v odpovědnosti obou zemí asi stejně velký, jako se liší jejich hrubý domácí produkt. „Jestli Severní Korea vyhrožuje nejsilnějšímu státu světa, že ho napadne a vojensky zničí, tak tomu všichni asi nějak věříme. Ale když to řekne představitel USA, tak všichni dobře víme, že hrozby amerického prezidenta je třeba brát sakramentsky vážně,“ upozorňuje Černý.

Další sankce už podle Černého ani Stropnického moc smysl nemají 

Pchjongjang uskutečnil 3. září svou šestou a dosud největší jadernou zkoušku. Síla výbuchu dosáhla 250 kilotun TNT, ještě před dvěma lety přitom nejsilnější výbuch nedosahoval ani 10 kilotun TNT. Letos už také KLDR otestovala desítky raket a vyhrožuje testem vodíkové pumy nad Pacifikem. 

Rada bezpečnosti OSN v reakci na něj přijala minulý týden po iniciativě USA další sankce omezující dovoz ropy do KLDR a vývoz textilu. Oba diskutéři se ale shodli, že další ekonomické sankce už příliš smysl nemají. „V KLDR jsou lidé po velmi dlouhou dobu vystaveni takové mizérii a nízké životní úrovni, že vydrží snad úplně všechno,“ podotkl ministr Stropnický. Podle něj sankce těžko přinesou průlom, ale jde o další nátlak ve smyslu „tudy cesta nevede“.

Poslední test KLDR měl sílu 250 kilotun TNT

Zdroj: ČT24

Podle Alexandra Černého sankce obecně moc velký efekt nepřinášejí: „Nemáte-li koncepční řešení, pak přijdou sankce jako obvyklý manévr.“ Pokud by Rusko i Čína přerušily se Severní Koreu veškerou obchodní komunikaci, tak to podle Černého při nízké životní úrovni Severokorejců tak velký zlom nebude.

Rusko také v týdnu navrhlo, aby se na řešení konfliktu podílela EU, což je ale podle ministra Stropnického alibistický návrh: „Rusko i Čína mají s KLDR společnou hranici, to jsou ty dva zásadní státy pro řešení té situace. Delegovat to na poměrně vzdálenou Evropu, je poměrně mazané. Vidím za tím standardní ruskou taktiku,“ dodal ministr obrany.