V Česku chybí posudkoví lékaři: Ministerstvo jim chce zvýšit platy

V Česku stále více chybí posudkoví lékaři a příští rok se může situace ještě zhoršit. Přitom už teď si na posudkovou službu stěžuje Asociace osob se zdravotním postižením, podle které trvá vyřízení posudku příliš dlouho. Ministerstvo práce proto připravilo změny, jež mají situaci zlepšit. Administrativu by za lékaře mohli vyřizovat asistenti, a díky vyšším platům by chtělo ministerstvo nalákat nové lékaře.

Video Události
video

Posudkoví lékaři by si mohli platově polepšit

Posudková služba má sice do příštího roku výjimku, pak ale i na ni dopadne služební zákon, který stanoví horní hranici na 70 let. Starší lékaři musejí odejít. „Služební zákon situaci bohužel moc nepomohl. Omezení věku na 70 letech problém v lékařské posudkové službě znásobilo… Podle současné právní situace skončí na konci příštího roku 131 lékařů,“ varuje náměstek ministryně práce Robert Baxa.

Celkem má přitom Česká správa sociálního zabezpečení 388 lékařských míst. Z toho je ale 60 neobsazených a o zbytek postů se dělí 466 lidí.

Posudkoví lékaři správy sociálního zabezpečení posuzují stav lidí kvůli přidělení invalidního důchodu, zdravotnímu znevýhodnění v práci, příspěvku na péči, průkazům pro postižené, nemocenským či pomůckám pro handicapované.

Administrativu by mohli nově řešit asistenti 

Ministerstvo práce chce volná místa zčásti zaplnit nasmlouvanými lékaři. Administrativu by za posudkáře mohli od příštího roku řešit také noví asistenti. Resort by jich rád získal celkem sto. Znamenalo by to ale další výdaje pro státní rozpočet. „Diskuse není uzavřena. Nežádáme jen nová místa. Část neobsazených pozic lékařů bychom rádi vyměnili za místa asistentů, a to celkem 30 míst,“ doplnil Baxa.

Video Studio ČT24
video

Ministerstvo chce posudkovým lékařům přidat

Ministerstvo navrhuje také zvýšení platů. Posudkoví lékaři mají vlastní tabulku, která by se podle návrhu mohla zrušit. Díky tomu by si doktoři na tarifech přilepšili asi o 9,6 procenta. Odměňování by se pak řídilo jinou tarifní stupnicí. Od ledna se pak má lékařům a sestrám přidat deset procent.

Podle Baxy by lékaři posudkové služby mohli patřit také mezi takzvané klíčové zaměstnance. Stát pak může jejich tabulkový výdělek znásobit.

  • K urychlení a zjednodušení vyřizování by měl přispět i nový informační systém pro posudkovou službu, který ministerstvo plánuje.
  • Posudek by se také měl dát využít ve víc řízeních.
  • Ministerstvo práce jedná s lékařskými fakultami a resortem zdravotnictví, aby se posuzování začalo vyučovat a zohledňovalo se i při atestaci všeobecných lékařů.