Lékaři se pomalu připravují na chřipkovou sezonu. Pomoci může prevence i očkování

S nadcházejícím podzimem se lékaři připravují na novou chřipkovou sezonu. Předpovědět přesný druh onemocnění a jeho průběh ale nikdo neumí. Vakcína proto obsahuje víc subtypů nemoci. Podle lékařů je nejúčinnější prevencí hygiena a pomoci může i očkování, které snižuje jednak pravděpodobnost nákazy, jednak i závažných komplikací, jako je zápal plic. Právě komplikace spojené s chřipkou si každý rok vyžádají více životů než dopravní nehody.

Video Události
video

Události: Podle lékařů je nejúčinnější prevencí hygiena

Chřipka ohrožuje nejvíc seniory a chronické pacienty, častější jsou u nich komplikace i úmrtí. V Česku jsou to asi čtyři miliony lidí. Každý rok chřipkou onemocní pět až deset procent dospělých a až pětina dětí. Epidemie většinou přicházejí na přelomu kalendářního roku a zpravidla trvají čtyři až osm týdnů.

„Úmrtí, která lze dát do souvislosti s komplikacemi způsobenými chřipkou, je asi 1500 ročně. To je dvojnásobně víc než třeba při dopravních nehodách,“ upozorňuje vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jan Kynčl.

Úmrtí na chřipku a související zápal plic během epidemie je 435krát pravděpodobnější u nemocných s kombinací kardiovaskulárních a plicních chorob, 240krát vyšší u diabetu s kardiovaskulární nemocí, 120krát u plicních onemocnění a 52krát u samotných kardiovaskulárních, jako je například infarkt, mozková mrtvice, angina pectoris, ale i vysoký krevní tlak.

Odborníci ale zatím neumí průběh epidemie chřipky předem odhadnout. Minulý rok bylo nejvíce nemocných chřipkou v období od začátku roku do poloviny února.