Kontroloři obchodní inspekce zřejmě dostanou právo používat skrytou identitu

Kontroloři České obchodní inspekce (ČOI) zřejmě budou moci při některých akcích používat skrytou identitu včetně krycích dokladů kvůli své bezpečnosti. Senát to schválil navzdory výhradám pravice, že se tím inspektoři dostanou na úroveň bezpečnostních složek. Úpravu nyní dostane k podpisu prezident.

Právo používat skrytou identitu chce ČOI získat pro inspektory kvůli kontrolám autobazarů nebo předváděcích akcí. Vychází z toho, že se často musejí prokázat občanským průkazem třeba při sjednávání smluv. Z toho pro ně může plynout nepřiměřené riziko. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) navrhovanou změnu hájil jako „ochránění velmi omezené skupiny inspektorů“.

Skrytou identitu bude podle ministra moci využívat jen několik ze stovek inspektorů, kteří budou speciálně vyškoleni. Krycí doklad dostanou na konkrétní akci, po jejím skončení ji budou muset vrátit. Bude zajištěna evidence, jaký doklad byl inspektorovi dodán, doklady budou v certifikovaném trezoru, dodal Havlíček. Využití skryté identity se bude týkat především kontrol, kde inspektoři musí poskytovat osobní údaje.

„Tyto skupiny disponují rozsáhlými databázemi, mají sestavu kontrolorů, kteří je navštěvovali v minulosti. A samozřejmě při ukazování občanského průkazu se okamžitě pozná, že se jedná o inspektora ČOI a tudíž samotná předváděcí akce neprobíhá tak, jak by za jiných okolností probíhala,“ vysvětlil Havlíček.

Že na předváděcích akcích žádají před vstupem organizátoři občanský průkaz a znají tak identitu inspektorů, potvrdil před časem i mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Když se inspektor dostane na „černou listinu“, příště ho na akci nepustí – například pod záminkou, že už je plno.

Fröhlich popsal i další případy, kdy jsou inspektoři vystupující po svým jménem v ohrožení. „V Královéhradeckém kraji v jednom autobazaru inspektor prokázal nekalou obchodní praktiku, následně druhý den mu někdo vypálil zahradu,“ uvedl jeden z příkladů. Jindy mají pracovníci inspekce po kontrole například propíchané pneumatiky u aut.

Inspektoři budou moci vstoupit i do uzamčených prostor

Inspektoři by podle novely mohli nově také vstupovat do uzamčených prostor podnikatele při podezření, že prodává nebezpečné zboží nebo padělky. Při kontrolách na tržnicích se podle inspekce běžně stává, že při kontrole prvního stánkaře kontrolovaná osoba ostatní stánkaře varuje, a ti pak zamykají zboží do kontejnerů.

ČOI by mohla podle návrhu jednodušeji zjišťovat informace o provozovatelích e-shopů, které nelze běžnou cestou zjistit a nelze je tedy kontaktovat. Nově by o ně mohla žádat například majitele webhostingových služeb, který by měl ze zákona povinnost jí je poskytnout.

Senátoři Ivo Valenta (za Soukromníky) a Tomáš Grulich (ODS) neúspěšně navrhovali zamítnutí normy. Podle Grulicha se úpravou vytváří další policejní složka, podle Valenty je to krok do totalitní doby, kdy byla společnost prošpikována tajnými agenty a donašeči. Ministr jejich námitky odmítl.