Tři obvinění v kauze úniku informací jsou z vazby venku

Tři obvinění v kauze úniku informací z policejních spisů byli na příkaz státního zástupce propuštěni z vazby. V cele dál zůstává dalších pět lidí. V kauze bylo obviněno celkem 18 osob. Soud v Brně už dříve rozhodl i o stížnostech sedmi obviněných na vazbu, rozhodnutí ale ještě nejsou doručena.

„Důvodem propuštění dotyčných z vazby je to, že byly provedeny výslechy svědků, u kterých hrozilo nebezpečí z možného ovlivnění jejich výpovědi ve vztahu k těm osobám,“ uvedl dozorující státní zástupce Petr Šereda.

Podle uskutečněných výslechů by brzy mohli být propuštěni i další obvinění. „Předpokládáme, že nebude využita celá tříměsíční, zákonem daná lhůta pro takzvanou koluzní vazbu pro žádného z obviněných,“ dodal Šereda.

Případ se týká současných a bývalých elitních policistů i podnikatelů včetně vlivného podnikatele a bývalého člena ANO Davida Rusňáka, který si měl získání informací zadávat. Vyšetřování vede Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou.

Stíhání majoritního vlastníka investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka vyvolalo reakce i na politické scéně. Rusňák byl členem a sponzorem ANO a je také zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně exministra financí Andreje Babiše. Jeho manželka Petra Rusňáková kvůli kauze odstoupila z kandidátky jihomoravského ANO. Rusňák členství v hnutí ukončil.

Osm obviněných skončilo rozhodnutím brněnského městského soudu ve vazbě ve druhé polovině května. Sedm z nich proti tomu následně podalo stížnost. Brněnský krajský soud o nich rozhodl na neveřejném zasedání 22. června a spis odeslal zpět na městský soud.

Ve vazbě skončili bývalí elitní policisté

Ten nyní rozhodnutí doručuje stranám, výsledek tedy ještě není známý. Teoreticky se ale mohlo stát, že dotyční podali stížnost, kterou soud zamítl, ale mezitím se uskutečnil výslech svědků a propustil je státní zástupce.

Do vazby zamířili bývalý policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský, bývalí policisté Jakub Sloup, Alexandr Jedlička, Jakub Patloka, advokátní koncipient Václav Kvíčala a podnikatelé Radek Moric a Samán Talabání. Kdo je osmým člověkem, není zřejmé.

Mezi stíhanými v kauze je také Radim Jüttner, šéf skupiny Kajot (nyní Net and games) či někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslav Palán.