Policisté prověřují, zda ČEZ neposlal do Albánie miliony eur na úplatky

Policie se zaměřila na transakci energetické společnosti ČEZ z roku 2009. Ještě za generálního ředitele Martina Romana poslal ČEZ do Albánie ve dvou transakcích celkem sedm milionů eur (nyní asi 184 milionů Kč) na soukromý účet kosovského lobbisty Nue Kalaje. Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD). Úřady v Albánii mají podle deníku podezření, že mohlo jít o peníze použité na úplatky pro tamní politiky a úředníky v době krátce poté, co ČEZ ovládl tamního distributora energie.

Video Zprávy ve 12
video

Zprávy: Policie vyšetřuje ČEZ

„Policie se na nás obrátila s dotazem ohledně této osm let staré bankovní transakce, ale s ohledem na skutečnost, že je záležitost v šetření, detaily nemůžeme blíže komentovat,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Státní zástupce Marek Bodlák potom odmítl cokoli říct. „Bylo by to v rozporu se smyslem trestního řízení. Pokud nějaké prověřování probíhá, tak je neveřejné,“ poukázal.

Okolnosti, za jakých ČEZ v roce 2009 získal za 102 milionů eur 76 procent v distribuční společnosti později přejmenované na CEZ Shpërndarje, nicméně zkoumá vyšetřovací komise albánského parlamentu.

Na transakci narazilo albánské finanční zpravodajství a poznatky předalo svým českým kolegům z Finančního analytického útvaru, kteří podali trestní oznámení. Vyšetřování v Albánii začalo poté, co v roce 2013 dlouholetý premiér a dříve prezident Sali Berisha prohrál volby. Prověřit privatizaci distributora energie se rozhodla nová vláda.

Lobbista Nue Kalaj tvrdí, že české společnosti připravoval půdu pro potřebná jednání. Albánskému serveru Panorama Kalaj řekl, že pro ČEZ pracoval „na základě smluvních a právních vztahů“. Podle albánských médií se Kalaj velmi dobře znal se synem premiéra Berishy, lobbista sám ale vazby na šéfa vlády a jeho syna popírá. Sedm milionů eur od firmy ČEZ dostal na účet v době, kdy už jako ekonomický poradce nepracoval, a vybral je v hotovosti, píše MfD.

ČEZ se z Albánie stáhl v roce 2014 poté, co uzavřel s Albánií dohodu o narovnání, podle které získá zpět do roku 2018 v ročních splátkách 100 milionů eur. Dohoda uzavřela spor, který v lednu 2013 spustilo odebrání licence firmě CEZ Shpërndarje s odůvodněním, že podnik nezajistil dovoz elektřiny a neinvestoval do albánské rozvodné sítě.

ČEZ pak zahájil mezinárodní arbitráž a požadoval náhradu škody za to, že nebyla ochráněna jeho investice. ČR byla kvůli sporu připravena zablokovat Albánii přidělení statusu kandidátské země EU.