„Pomáhat a chránit“ na dálkové ovládání. Policie chce mít dronovou jednotku

Policie plánuje vznik nové jednotky zaměřené na využívání dronů. Základny pro bezpilotní letecké přístroje by v příštích dvou letech mohly vzniknout v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. V souvislosti s drony chce také zlepšit zabezpečení prezidentských sídel – Pražského hradu a lánského zámku.

Policie nyní má dvanáct dronů, které patří do kategorie běžné dostupných zařízení a používají je například policisté v krajích. Nově by chtěla koupit osm dalších, vyspělejších letounů pro speciální jednotku, které by měly například systém šifrování přenosu obrazu a zvuku a měly by být odolné proti rušičkám.

Bezpilotní letouny navíc mohou výrazně rozšířit stávající možnost pozemních složek a pilotovaných vrtulníků. Využití policie vidí při pátrání po pohřešovaných osobách v těžko přístupném terénu, leteckém snímkování, monitorování situace při bezpečnostních opatřeních, dokumentaci při požárech, průmyslových haváriích, přírodních katastrofách, pyrotechnickém průzkumu nebo ostraze státních hranic. 

Náklady? 160 milionů

Nová jednotka by spadala pod leteckou službu. Celkem by měla mít 28 členů. Prvních deset lidí by chtěla policie přijmout v letošním roce. Pro obsluhu stroje jsou potřeba dva lidé - jeden bezpilotní letoun řídí a druhý se stará o systémy. První základna by měla být připravena nejpozději v příštím roce v Praze, v ostatních městech vzniknou nejpozději ve druhé polovině roku 2019.

O záměru policie bude rozhodovat vláda; náklady na nákup dronů, údržbu, opravy či vybavení policejních specialistů se v materiálech pro jednání kabinetu odhadují na 43 milionů korun. Celkové náklady na vznik jednotky, nákup techniky, ochranných prvků a platy nových policistů do konce roku 2019 budou kolem 160 milionů korun. 

Připravit se na hrozby

Vládní materiály zároveň upozorňují na možná rizika spojená s expanzí této technologie. Drony totiž mohou nést výbušniny nebo pořizovat záznamy pro přípravu trestného činu či teroristického útoku. Česká policie ovšem zatím nemá speciální zařízení, které by bylo schopné rozpoznat bezpilotní letoun a zneškodnit ho.

Do roku 2020 se proto chce podílet na testování a vývoji systému, který by umožnil nad podezřelými přístroji převzít kontrolu. Systém by měl umět monitorovat předem určený vzdušný prostor a odklonit stroj jinam.

Do té doby chce policie koupit zařízení, která jsou už nyní dostupná. Jde například o elektronické rušičky, radary nebo analyzátory radiového signálu. Tato zařízení by se měla objevit na některých důležitých budovách včetně prezidentských sídel. Policie by chtěla pořídit i dvě speciální vozidla s tímto vybavením.