Duben už se lepšího počasí nedočká, poslední týden proprší

Mraky se rozhtrhají a výrazně se oteplí. Ale až v květnu. Počátkem posledního dubnového týdne sice budou teploty stoupat, ale poté přijde několik deštivých dnů a znovu se ochladí. Počátek května zato bude podle dlouhodobého výhledu, který vydal Český hydrometeorologický ústav, teplotně průměrný až nadprůměrný a srážkově průměrný. To je dobrá zpráva pro ty, kdo se chystají například na hory, ale i pro ty, kteří jim nabízejí ubytování. V posledních dnech jim totiž z papírově vyprodaných hotelů a penzionů zbyly jen oči pro pláč.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Náhlé změny počasí jsou pro hoteliéry z Jeseníků zklamáním

Neobvykle chladná druhá polovina dubna přinesla dopravní nepříjemnosti, někde prodloužila lyžařskou sezonu, ale hlavně způsobila, že lidé, kteří se chystali na víkend na výlety, vesměs zůstali doma. „Měli jsme nachystaný celý dům, všech 26 lůžek, která jsme včera povlékli. A kvůli počasí nepřijeli,“ shrnula výsledek chladného týdne provozovatelka penzionu v Jeseníkách Jiřina Kostihová.

Úplně prázdno nakonec nebylo, ale turisté, kteří přijeli, byli z počasí rozpačití. Na jedné straně bylo chladno, na druhé straně na běžky už vhodné podmínky také nebyly. Sníh je mokrý a hluboký. „V určité chvíli jsme měli i strach. Nahoře je po kolena sněhu,“ líčil Jan Jelínek, který se na běžky přesto vypravil.

Následující víkend prodloužený o Svátek práce přitom také ještě nebude příliš příznivý. Na počátku týdně se totiž sice oteplí, v úterý dosáhnou průměrné nejvyšší teploty až k 15 stupňům Celsia, jenomže vzápětí začne pršet a pod zamračenou oblohou a kapkami deště budou teploty zase klesat, takže do víkendu teploty opět klesnou pod deset stupňů.

Podle dlouhodobého výhledu, který vydal ČHMÚ, se počasí zlepší, jakmile začne květen. „Následující tři týdny by měly mít výrazně vyšší teploty vzduchu, než jsou v současnosti,“ uvedli meteorologové s tím, že nejteplejší bude patrně týden od 8. května, kdy by se nejvyšší teploty mohly pohybovat kolem 20 stupňů.

Srážky, které spadnou během posledního dubnového týdne, budou podle ČHMÚ se stoprocentní pravděpodobností vysoko nad dlouhodobým průměrem pro konec dubna. Srážkové úhrny se budou pohybovat až kolem 30 milimetrů. Další týdny již budou sušší. „V dalších týdnech se celkové úhrny srážek budou pravděpodobně pohybovat v blízkosti normálních hodnot pro danou roční dobu,“ předpokládají meteorologové. Nejméně by mělo pršet v prvním či druhém květnovém týdnu.