Kvůli tendru na leteckou záchrannou službu má ministerstvo zaplatit 3,75 milionu korun

Ministerstvo zdravotnictví porušilo při tendru na provozovatele letecké záchranné služby v Olomouckém kraji zákon a má zaplatit pokutu 3,75 milionu korun. Vyplývá to z nepravomocného rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) z tohoto týdne. Mluvčí ÚOHS Martin Švanda udělení pokuty potvrdil. Ministerstvo zdravotnictví podá proti rozhodnutí o pokutě rozklad. Připomínky ÚOHS ale zohlednilo v obdobném tendru na základnu letecké záchranné služby v Ústí nad Labem, jehož oznámení ve středu odeslalo do věstníku veřejných zakázek.

Tendr pro zajišťování letecké záchranné služby ze stanoviště v Olomouci vyhrála slovenská firma Air-Transport Europe (ATE), se kterou ministerstvo uzavřelo smlouvu.

Podle úřadu se ministerstvo provinilo tím, že v zadávací dokumentaci požadovalo, aby provozovatelé u vrtulníků prokázali plnou certifikaci v kategorii A. Doklady k vrtulníku, se kterým ATE létá a které firma předložila, podle ÚOHS ale plnou certifikaci v kategorii A neprokazují. 

„Vybraný uchazeč tudíž požadovanou kvalifikaci v zadávacím řízení neprokázal, přičemž uvedený postup podstatně ovlivnil výběr nejvhodnější nabídky,“ uvedl v rozhodnutí antimonopolní úřad, podle kterého nebyla soutěž férová. Úřad zdůvodnil výši pokuty mimo jiné tím, že „nápravy již nelze dosáhnout“.

Ministerstvo podá proti rozhodnutí rozklad 

Ministerstvo se může proti rozhodnutí bránit, má na to lhůtu 15 dní od doručení. „Proti rozhodnutí podáme rozklad,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Nezávislý soudní verdikt by uvítal také bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který úřad vedl v době vyhodnocení tendru. „Komise byla mezioborová. Odborníci ze tří resortů se ve většině shodli na tom, že levnější nabídka evropskou certifikaci splňuje,“ napsal na Twitteru.

Na Slovensku podle Němečka létají stejné vrtulníky a jejich evropskou certifikaci tam uznali. „Komise vybrala levnější nabídku. Stěžovala si firma s dražší nabídkou a ÚOHS jí teď dal za pravdu,“ poukázal.

V tendru neuspěla firma DSA, která provozuje leteckou záchrannou službu ze základen v Hradci Králové, Liberci a dočasně z Ústí nad Labem. Právě DSA na rozpor kolem doložení certifikace vrtulníku opakovaně upozorňovala.

Stejný problém se týká i výběrového řízení na provoz záchranné služby z Ústí nad Labem, kterého se v minulosti rovněž účastnily firmy ATE a DSA. Ministerstvo vyhlásilo za vítěze ATE, kvůli námitkám DSA ale tendr nakonec zrušilo a slíbilo vypsat nový.

Čechová také sdělila, že úřad ve středu odeslal do věstníku veřejných zakázek oznámení nového tendru. Oznámení v něm ale ve čtvrtek nebylo vyvěšeno. Podle dříve vyvěšeného oznámení měla předběžná hodnota zakázky činit 192 milionů korun bez DPH.