Pomoci dívce s leukémií chtějí tisíce lidí, o dárcovství dřeně je nebývalý zájem

Nebývalý zájem o darování kostní dřeně zaznamenávají letos obě dárcovská střediska, která jsou v Praze a Plzni. Lidé přicházejí ze soucitu s osmiměsíční holčičkou, která trpí leukémií. Transplantace krvetvorných buněk z kostní dřeně pro ni znamená jedinou šanci na přežití.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Stovky lidí denně se hlásí do registrů dárců místo obvyklých dvou desítek

Do pražského IKEMu, kde je Český registr dárců krvetvorných buněk, se teď denně hlásí stovky lidí. Obvykle přitom přichází jen asi dvacet přihlášek. Velký zájem však vzbudila prosincová výzva rodičů půlroční holčičky, pro kterou znamená transplantace krvetvorných buněk jedinou šanci na život. „Malá Nikolka spustila obrovskou vlnu solidarity,“  podotkla koordinátorka registru Gabriela Hošková.

Dívka, které je nyní osm měsíců, podstoupila chemoterapii, ale ta nezabrala. Rodiče se snaží nalézt dárce přes sociální sítě a vzbudili mimořádný zájem o dárcovství. Do IKEMu stále přicházejí noví zájemci. „Přemýšlel jsem o tom, co kdybych to byl já, kdybych potřeboval a musel čekat měsíce, než se někdo najde. To mě motivovalo,“ popsal Jiří Křiváček, který se přišel do registru dárců také přihlásit.

I přes rekordní zájem si totiž registry dlouhodobě stěžují, že dárců není mnoho. Pražské dárcovské středisko se dokonce rozhodlo zvýšit věk vstupu do registru z 35 na 40 let. Ve druhém středisku, které je v Plzni, zůstala nižší věková hranice, i zde však zaznamenali zlepšení.

Vedoucí lékař a ředitel plzeňského Českého národního registru dárců dřeně Pavel Jindra je přesvědčen, že zvyšovat věk ke vstupu do registru není potřeba a ani vhodné. „Nejlepší výsledky transplantací jsou s mladším dárcem,“ poukázal. Pacienti se podle něj nemusí obávat, že by se dárce kvůli tomu nepodařilo najít. „V součinnosti s dalšími registry na světě najdeme dárce prakticky pro každého nemocného,“ ujistil.

Osmiměsíční Nikola ovšem na dárce, který jí může zachránit život, stále čeká. Má před sebou další chemoterapii a všichni doufají, že brzy dojde i k transplantaci dřeně.