Jurečka nebude kandidovat proti Bělobrádkovi. Nechce štěpit lidovce

Ministr zemědělství Marian Jurečka nebude kandidovat na předsedu KDU-ČSL proti vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi. Řekl to serveru iDNES.cz s tím, že nechce štěpit stranu. Bělobrádek bude v květnu na lidoveckém sjezdu obhajovat předsednickou funkci, Jurečka je nyní prvním místopředsedou.

Jurečka se podle svých slov sice s Bělobrádkem ve všem neshoduje, základní pohled na směřování strany ale mají stejný. Tím, že proti současnému předsedovi nebude kandidovat, chce také zabránit tomu, aby se ve straně vytvářely soupeřící tábory, jako tomu bylo v minulosti.

O tom, že Jurečka přemýšlí o předsednickém postu, začala média spekulovat na konci loňského roku. Ministr zemědělství tehdy oznámil, že si případnou kandidaturu promyslí během Vánoc.

Bělobrádek zastává vrcholnou lidoveckou funkci od roku 2010 a je po Josefu Luxovi druhým nejdéle sloužícím předsedou v polistopadové historii KDU-ČSL. Pod jeho vedením se strana v roce 2013 vrátila do sněmovny, z níž vypadla po volbách v roce 2010. Po osmi letech také získala hejtmanské křeslo a vyhrála poslední senátní volby.