Nákup letounů CASA jde zpět k soudu. Parkanové hrozí až deset let

Případ nákupu letounů CASA, ve kterém figuruje bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09), se vrací k prvoinstančními soudu. Odvolací Městský soud v Praze zrušil původní rozhodnutí soudkyně, aby věc došetřilo státní zastupitelství. České televizi to potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

O tom, že je případ nutné došetřit, rozhodla loni v září soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová. Důkazy označila za nedostatečné. Vyšetřovatelé podle ní nedokázali přesvědčivě objasnit motivaci Parkanové i bývalého šéfa ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka k trestnému činu.

Parkanová i státní zástupce Marek Bodlák proti rozhodnutí soudkyně v říjnu podali stížnost, které nyní odvolací soud vyhověl. „Bylo zrušeno rozhodnutí a vráceno soudu prvního stupně,“ sdělila Puci a dodala, že soud se v rozhodnutí vypořádal s oběma stížnostmi. 

Vlasta Parkanová u soudu
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Pražské vrchní státní zastupitelství v prosinci 2015 obžalovalo Parkanovou i Staňka z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Podle vyšetřovatelů způsobili státu nákupem letounů škodu 818,8 milionu korun. Obviněné dvojici hrozí až deset let.

O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 vláda Mirka Topolánka (tehdy ODS). Nákup byl ale od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený.

Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů. Parkanová podle kriminalistů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo.