Vztek na EET přivedl na Václavské náměstí stovky lidí. Podnikatelé chtějí své odbory

Několik set lidí demonstrovalo v sobotu po poledni na Václavském náměstí v Praze proti zavedení Elektronické evidence tržeb (EET). Shromáždění s názvem Za pět minut 12 svolala Asociace podnikatelů a manažerů (APM). Ta chce zároveň založit novou odborovou organizaci, která by se právě živnostníků a podnikatelů zastávala.

„Žádný podnikatelský spolek v této republice nehájí práva živnostníků a malých podnikatelů. My jsme se rozhodli, že je potřeba to změnit, protože jinak si tahle vláda s námi bude dělat, co chce. To my nechceme připustit,“ uvedl předseda APM Radomil Bábek.

Bábek považuje EET, která začala legislativně platit ve čtvrtek, za nástroj státní zvůle a šmírování živnostníků. Jako první se do evidence musí zapojit stravovací a ubytovací služby.

Babiš ven

Demonstranti si přinesli transparenty s nápisy jako „Vzkaz Ježíškovi - čert vem Babiše“, „Chceme svobodu, ne diktaturu státu“ nebo „Sbohem, svobodné podnikání“. Skandovali hesla jako „Babiš ven“ nebo „Babiše do koše“. Podle odhadu České tiskové kanceláře se akce mohlo účastnit asi 500 lidí.

„Je to projev státní zvůle, stát šmíruje živnostníky. A z každého z nich dělá sprostého podezřelého. Pokud jde ministru Andreji Babišovi (ANO) o omezení šedé ekonomiky, musí začít úplně jinde než u živnostníků. A pokud říká, že EET je revoluční věc, má bezpochyby pravdu. Je to velká socialistická revoluce.“

Radomil Bábek

předseda APM

Jako almužna bílého muže 

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija prohlásila, že vláda v čele s Andrejem Babišem a Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) hází podnikatelům klacky pod nohy a dělá z nich zloděje. „Tohle musí skončit. Dobře víme, kolik peněz jako podnikatelé dáváme na to, aby nás vláda mohla šmírovat. Andrej Babiš by nás všechny nejradši zaměstnal ve svém agrosocialistickém kolosu,“ dodala Udženija.

Živnostník Daniel Pitek z Velemína uvedl, že ještě do středy provozoval hospodu na vrcholu Milešovky, ale kvůli zavedení EET musel skončit. „Připadám si jako indiáni, kterým kdysi sebrali území, zavřeli je do rezervací a byli závislí na almužně od bílého muže,“ doplnil.

Video Radomil Bábek: EET je projev státní zvůle
video

Radomil Bábek: EET je projev státní zvůle

Zákon o EET vstoupil v účinnost ve čtvrtek a jako první se do evidence mají zapojit stravovací a ubytovací služby. Podle odhadů státu se to týká zhruba 40 tisíc podnikatelů. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.

EET má narovnat podnikatelské prostředí

Vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, kdežto podle pravicové opozice opatření zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Se startem evidence klesla daň z přidané hodnoty v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a podnikatelé mohou uplatnit slevu na dani 5 tisíc korun jako kompenzaci zvýšených nákladů.

Demonstrace proti EET
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

EET se vedle mincí a bankovek vztahuje i na platby kartou, šekem nebo směnkou, ale také dárkovým poukazem či stravenkami i virtuální měnou typu bitcoin nebo penězi zaslanými přes platební brány, jako je například PayPal. Naopak plateb převodem z účtu na účet se EET netýká.