Památky se loučí se sezonou, příští rok budou znovu doufat v rekordní návštěvnost

Tento víkend je posledním v roce, kdy většina hradů a zámků ještě otevírá své brány turistům v režimu hlavní sezony. K loučení s ní připravili správci památek řadu akcí a zpřístupnili místa, kam se běžně návštěvník nepodívá. Pro řadu památek šlo o mimořádně úspěšnou sezonu, třeba na jihu Čech lámala návštěvnost rekordy.

Video Události
video

Bilancování turistické sezony

Jihočeské památky navštívilo zhruba milion sto tisíc lidí, což o sto tisíc překračuje loňská čísla. Významnou roli v tom pochopitelně hrají Český Krumlov a zámek Hluboká, které kralují i celorepublikovým statistikám. V minulém roce slavil Český Krumlov překročení hranice 400 tisíc návštěvníků až v prosinci, letos létaly pomyslné špunty už koncem října.

Někde dávají přičichnout místní tajemné atmosféře

S podzimem odchází turistická sezona i na středočeském zámku Mnichovo Hradiště. A pro lidi, kteří přijdou o posledním víkendu, se tu rozhodli otevřít jindy nepřístupnou místnost, kde se v roce 1833 tajně jednalo o obnovení Svaté aliance. Tehdy se tu sešli ruský car, rakouský císař a pruský korunní princ, aby rokovali o budoucnosti Evropy.

Také státní zámek Valtice se loučí s hlavní sezonou, tady ovšem končí i jeden z vrcholů letoška – výstava 30 vladařských korun z celého světa. „Máme tam korunu Rudolfovu, korunu Karla IV., korunu římských králů, korunu, kterou nosí královna Alžběta, když si ji půjčí z Toweru,“ popisuje kastelán Richard Svoboda.

Hlavní sezona končí, někde se památky nezavřou ani na zimu

Na valtický zámek letos výstava přilákala 180 tisíc lidí, což znamená trojnásobek v porovnání s loňským rokem. A přitom ve Valticích se brány definitivně zavřou až v polovině prosince. Program na zimu nabízí celá řada hradů, zámků a jiných památek. Otevírací doba i prohlídky však bývají kratší.