Při mrtvici jde o čas. Mozkové buňky umírají po milionech za minutu

2 minuty
Události: Mozková mrtvice v ČR zabije 10 tisíc lidí ročně
Zdroj: ČT24

Pacientů s mrtvicí v Česku v posledních letech mírně ubylo. I tak se ale řadí k nejčastějším příčinám úmrtí. Ročně zabije skoro deset tisíc lidí. Další se potýkají s trvalými následky, protože do nemocnice dorazí pozdě. Léčbu je potřeba zahájit včas, alespoň do šesti hodin.

Při mrtvici každou minutu odumírají téměř dva miliony mozkových buněk. Proto je třeba, aby se postižený dostal do nemocnice se specializovaným centrem co nejdříve.

Na příjem v Ústřední vojenské nemocnici (UVN) přivezli od začátku roku 350 pacientů s mrtvicí, 120 z nich v akutním stavu. Právě ti mají největší šanci na uzdravení, protože příhoda ještě nestihla mozek příliš poškodit.

Hned po příjmu následuje vyšetření počítačovou tomografií (CT). „Na cétéčku zjistíme, jestli pacient, který přijel s příznaky mrtvice, má cévu uzavřenou, anebo jestli u něho došlo k prasknutí cévy a má krvácení,“ vysvětlil Martin Šrámek z Komplexního cerebrovaskulárního centra UVN.

V případě, že se céva ucpe, ale nezničí, mohou lékaři sraženinu rozpustit, nebo i vytáhnout. „Zavede se tenký vodič z třísla až do mozkové tepny a tam se trombus, krevní sraženina, uchopí a vytáhne se. Tím se obnoví průtok krve do mozku,“ popsal proceduru Šrámek.

Už na jednotce intenzivní péče (JIP) mohou pacienti začít s rehabilitací. „Čím dřív se začne, tím lepší výsledky to potom má,“ motivuje Šrámek.

Příznaky mrtvice by měl poznat každý

Odhalit mozkovou příhodu by měl umět každý. Příznaky jsou mnohdy snadno rozpoznatelné. „Základními jsou porucha řeči, pokleslý koutek a porucha hybnosti jedné z končetin. Je to většinou na jedné polovině těla,“ vyjmenoval přednosta Kliniky zobrazovacích metod Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Roček.

1 minuta
Jak vypadá mrtvice a jak pomoci
Zdroj: ČT24
  • Mozková mrtvice je způsobena omezeným nebo úplně přerušeným tokem krve do části mozku. Nervová tkáň začíná odumírat už po několika minutách bez kyslíku a vzniklé poškození je nevratné, protože mozkové buňky nejsou schopny regenerace.
  • Jak poznat, že má někdo mozkovou mrtvici? Mezi hlavní příznaky patří:
  • Problémy s pohybem a jeho koordinací zakopávání, náhlé závratě, ztráta rovnováhy
    Ochrnutí či necitlivost často se týká jen poloviny těla, postižený má povadlý koutek na tváři, není schopen zvednout obě ruce nad hlavu
    Problémy s řečí a s porozuměním drmolí, mluví z cesty, nerozumí
    Porucha zraku rozmazané či dvojité vidění, úplná ztráta zraku
    Náhlá silná bolest hlavy občas doprovázena zvracením, ztrátami vědomí
  • Co k mrtvici vede? Je možné jí předcházet?
  • Důležitá je zdravá životospráva, která může riziko příhody významně snížit. Za rizikové faktory se považují:
  • Nadváha či obezita
    Nedostatek pohybu
    Nadměrný příjem alkoholu
    Kouření
    Vysoký krevní tlak a cholesterol
    Cukrovka
    Choroby srdce a cév
    Výskyt mrtvice v rodině
    Věk 55+
    Mužské pohlaví
    Užívání drog (především kokainu, amfetaminu)
  • Co dělat při podezření na mrtvici?
  • Neprodleně volat záchrannou službu. Užitečné je také lékařům říci o přesném času, kdy problémy vznikly, o lécích, které pacient užívá, a o nemocech, se kterými se léčí.

Umřít mohou i mladí

Není pravda, že mozkové příhody postihují pouze staré lidi. V pětadvaceti letech překvapila mrtvice i Zuzanu Slavíčkovou. „Byla jsem překvapená, že i takhle mladí lidé můžou mít mrtvici. Dokonce jsem se setkala i s lidmi, kteří byli mladší než já,“ varovala.

Mrtvice může ve vzácných případech postihnout i nejmladší ročníky. Každoročně s ní v nemocnici leží asi okolo padesáti dětí mladších než patnáct let. Více než tisíc lidí ročně, které mozková příhoda postihne, však připadá až na věkovou kategorii mezi padesáti a pětapadesáti lety.

  • Každý rok mozková příhoda zabije asi 10 tisíc lidí. Počet hospitalizovaných s mrtvicí se pohybuje okolo 35 tisíc lidí ročně, číslo klesá. Zatímco v roce 2007 s ní skončilo v nemocnici téměř 40 tisíc pacientů, v roce 2014 jich bylo o více než 5 tisíc méně.
Statistika hospitalizovaných s mozkovou příhodou dle věkových kategorií mezi lety 2007 a 2014
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 6 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 7 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 8 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 17 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...