Soud snížil trest exřediteli Central Group v kauze daňových úniků za 163 milionů

V kauze dvousetmilionových daňových úniků spojených s developerskou společností Central Group snížil pražský vrchní soud čtyřem obžalovaným tresty. Aleš Novotný,  Luděk Jůza, Jaroslav Kukla a Antonín Beránek podle obžaloby krátili pomocí falešných faktur daň z přidané hodnoty a daň z příjmu. Podle rozsudku zkrátili daň o 163 milionů korun. Rozhodnutí je pravomocné.

Video Zprávy v 16
video

Soud snížil trest exřediteli Central Group v kauze daňových úniků

Bývalému výkonnému řediteli Central Group Aleši Novotnému vrchní soud uložil sedm let vězení, jednateli společností H.Q. Print a Duosprint Luďku Jůzovi o rok méně. Důchodce Jaroslav Kukla půjde do vězení na pět let a podnikatel Antonín Beránek na čtyři roky.

Všem mužům soud tresty snížil, pražský městský soud jim původně uložil o rok a půl víc. Podle obžaloby mezi roky 2004 až 2010 úmyslně vkládali do účetnictví Central Group stovky falešných faktur, které obstarával Novotný. Ostatní obvinění měli daňové doklady vystavovat nebo jejich vystavení zprostředkovávat.

Faktury byly vystaveny za propagační nebo marketingové služby, které ale firmy nikdy nevykonaly. Muži tak podle spisu krátili daň z přidané hodnoty a snižovali daňový základ pro výpočet daně z příjmu. Všichni obžalovaní kromě Jůzy vinu odmítají. Jůza se k trestné činnosti přiznal a pomohl jejímu odhalení. Novotný se hájil tím, že je jen oběť konkurenčního boje jeho mateřské firmy Central Group se skupinou Natland.

Aleš Novotný u soudu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Vrchní soud ale zrušil část rozsudku, která se týkala faktur za říjen 2010. Původně je pražský městský soud posoudil jako pokus o další zkrácení daně ve výši 20 milionů korun, podle soudu tomu ale tak nebylo. Odvolací senát také při ukládání nižšího trestu zohlednil délku trestního řízení, na nařízení odvolacího jednání čekali obžalovaní tři roky. 

Spis má přes 18 000 stran

Pražský městský soud vynesl nepravomocný rozsudek už v červenci 2013, rok a půl ale trvalo vyhotovení a sepsání rozsudku, který má přes 600 stran. Nařízení jednání trvalo dlouho mimo jiné proto, že spis kauzy čítá přes 18 000 stran.

Obžaloba z krácení daně vinila ještě manažera společnosti MPI - Marketing & Consulting Andrie Gindriuka, pražský městský soud ho ale v červenci 2013 pravomocně zprostil viny.