O technický průkaz přichází zhruba 25 řidičů denně. Kvůli haváriím, korozi, pneumatikám

Bezmála osm stovek technických průkazů zabavili policisté řidičům za poslední měsíc. Denně tak průměrně přišlo o doklad 25 řidičů, většinou při dopravní nehodě. Odebírat průkazy mohou policisté od konce dubna, kdy jim to umožnila vyhláška. Nejvíce zadržených osvědčení o registraci vozidla evidují policisté ve Středočeském kraji.

Video Studio 6
video

Ředitel dopravních policistů: Zaškolili jsme se

„Období, po které toto oprávnění máme, je poměrně krátké, takže se samozřejmě projevuje i jakési zaškolení,“ vysvětluje nárůst případů ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR Tomáš Lerch. Nárůst je patrný podle jeho slov zejména u dopravních nehod, kvůli nimž se vyhláška zavedla. Ale u technických kontrol na silnicích jsou čísla obdobná.

Ještě v polovině září evidovala policie 1630 zabavených techničáků u dopravních nehod, dalších 73 zabavila při silničních kontrolách. V polovině října už počet zabavených průkazů vyskočil na 2485. Nejvíce řidičů přišlo o průkaz ve Středočeském kraji (446) a následně v Moravskoslezském (392).

Koroze, pneumatiky, poškozená skla

V případě nehod stojí za zabavováním technických průkazů nejčastěji deformace podstatných částí auta. „Bavíme-li se pak i o silničních kontrolách, tam se nejčastěji setkáváme s různými korozemi, prasklými rámy, špatným stavem pneumatik nebo i s případy silně poškozeného čelního okna a podobně,“ dodává ředitel dopravní policie.

Silniční kontroly jsou dvojí - ty běžné provádí všichni policisté a provádí při ní kontrolu platnosti technické prohlídky a zběžně zkontrolují stav auta. Technické silniční kontroly už jsou ale výrazně podrobnější, provádí je pouze vyškolení dopravní policisté. V druhém případě zabere prohlídka osobního vozu kolem půl hodiny, u nákladních vozidel pak třeba i 50 minut.

Právo zabavit malý technický průkaz není úplnou novinkou, policisté jej znovu získali po 16 letech. Vyhláška sice platí od února, policisté ale začali osvědčení o registraci vozu odebírat řidičům až od 25. dubna, kdy vstoupila v platnost vyhláška upřesňující případy, kdy jen policisté mohou odejmout.