Daň se bude vracet nově i zemědělcům v živočišné výrobě. Poslanci schválili zelenou naftu

Vratku části spotřební daně z nafty by nově měli dostávat i zemědělci v živočišné výrobě. Dosud na ni měli nárok jen zemědělci v rostlinné výrobě. Počítá s tím novela zákona o spotřebních daních, kterou schválili poslanci. Proti původní vládní podobě ji ale výrazně pozměnili a vracení daně rozšířili i na rybníkáře a firmy hospodařící v lesích. Rozšíření zelené nafty má podpořit zemědělce i jejich konkurenceschopnost. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

 „Naše zemědělství je velmi těžce zkoušené konkurencí zejména ze starých zemí EU. Tímto návrhem zákona zemědělství pomáháme,“ vysvětlil smysl novely zpravodaj Petr Kudela (KDU-ČSL). 

Poslanci novelu přijali v podobě komplexního pozměňovacího návrhu, se kterým přišli ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a poslanci Pavel Šrámek (ANO) a Petr Kudela. Podle nich má být vratka odstupňována podle intenzity chovu dobytka, takzvané dobytčí jednotky na hektar.

Zemědělci v rostlinné výrobě by podle jejich návrhu nejprve dostávali zpět 40 procent daně a v živočišné výrobě 90 procent daně. Tento princip by měl fungovat do konce června 2017, od 1. července 2017 se pak vratka bude odvíjet od intenzity chovu zvířat.

Video Zprávy v 16
video

Poslanci odsouhlasili rozšíření zelené nafty i pro chovatele

Poslanci odsouhlasili rozšíření zelené nafty i pro chovatele

Události, komentáře: Zelená nafta má zelenou

Jurečka (KDU-ČSL): Myslím, že jenom tři státy z EU nemají tuto podporu pro zemědělce

 

Nejméně by měly dostávat firmy bez živočišné výroby. Čím vyšší poměr živočišné výroby bude, tím vyšší bude i vratka daně. Poslanec Šrámek návrh zdůvodnil tím, že vyšší produkce živočišných hnojiv získaných z krav a dalších hospodářských zvířat pomáhá úrodnosti půdy.

Při projednávání v zemědělském výboru bylo proti většině pozměňovacích návrhů ministerstvo financí. Podle Petra Bendla (ODS) argumentovalo tím, že celý systém je byrokraticky a složitě kontrolovatelný. Bendl tvrdí, že návrh jen zvýhodní určitou část podnikatelů, preferoval by snížení daně pro všechny. Neúspěšně navrhoval předlohu zamítnout.

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je zelená nafta mimořádně administrativně náročná a otevírá dveře daňovým únikům. 

Podle poslance Šrámka (ANO) se však dá kontrolovat snadno. Místopředseda zemědělského výboru Pavel Kováčik (KSČM) poznamenal, že negativnímu stanovisku MF rozumí. „Správný ministr financí se vždy bude kroutit, když má nějaké peníze vydat,“ podotkl.

Nečasova vláda chtěla zelenou naftu zrušit

Na zelenou naftu mají nyní nárok zemědělci s rostlinnou výrobou. „Počet subjektů uplatňujících tento druh nároku je řádově v tisících a co do velikosti subjektů je to od samostatně hospodařících osob až po velké zemědělské podniky,“ sdělila mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Zelená nafta byla kontroverzním tématem v Česku už před jejím spuštěním. Například v roce 1999 zemědělci protestovali, že tehdejší vláda neplní svůj program, když ji nezvládla prosadit. Stát tehdy proplácel půlmiliardové náhrady formou přímých dotací jako odškodnění za to, že v zákoně nebyla.

 

Nakonec ji stát zavedl, o 60procentní vratku spotřební daně tak zemědělci mohli žádat od dubna 2000. Například v roce 2002 činila podpora zemědělcům touto cestou 1,3 miliardy korun.

Vláda Petra Nečase (ODS) v roce 2012 v rámci úsporných opatření nejprve schválila úplné zrušení zelené nafty. Zemědělci následně na protest na řadě míst země protestovali. Nečasův kabinet pak své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci roku 2013 byla zelená nafta zrušena úplně. Sobotkův kabinet ji pak obnovil.