Letos se narodila Rihana, Adel i Barnabáš. Nejvíc je ale pořád Elišek a Jakubů

Eliška a Jakub jsou stejně jako loni nejoblíbenějšími jmény u novorozených dětí v Česku. U dívek následují Tereza a Anna, u chlapců Jan a Tomáš. Zatímco trio nejpopulárnějších dívčích jmen se každoročně mění, u chlapců je stejné už 17 let.

„Jan, Jakub a Tomáš jsou na prvních místech nepřetržitě od ledna 1999. U dívek se za tu dobu vystřídalo už devět jmen. Nejdříve byla 13krát za sebou vítězkou Tereza. V posledních letech se už třikrát podařilo vyhrát Elišce. V lednu 2014 bylo nejoblíbenější dívčí jméno Anna,“ popisuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Z lednových statistik se dají zjistit i nejčastější jména rodičů. Matky se nejčastěji jmenovaly Lucie, Jana a Kateřina, otcové pak Jan, Petr a Martin. Pouze Jan se probojoval mezi první trojici jak u chlapců, tak u otců.

Nejoblíbenější jména novorozenců v lednu 2016
Zdroj: ČSÚ

„Dědění jmen je výrazně častější u chlapců. Zděděné jméno má každý šestý, mezi dívkami každá 25. Při pojmenování dcer jsou rodiče mnohem kreativnější. Je to znát i z celkových přehledů, kdy se ve 20 nejoblíbenějších jménech od ledna 1999 objevilo celkem 36 různých dívčích a jen 27 chlapeckých jmen,“ říká Tomáš Chrámecký ze statistického úřadu.

Antonínové v Hradci, Natálie na Ústecku

Kromě celkového vítězství bylo jméno Jakub nejoblíbenější i v krajích, a to v deseti z nich. Ve dvou krajích vyhrál Jan, v jednom Ondřej a Matěj. Zajímavostí je Královéhradecký kraj, kde se s Jakubem o první místo dělí Antonín, který v celorepublikovém žebříčku skončil až na 19. místě.

Nejoblíbenější jména chlapců - rozdíly v krajích
Zdroj: ČSÚ
 
U děvčat byly v krajích nejčastěji první Eliška (šestkrát), Anna (čtyřikrát) a Tereza (třikrát). Na vítězství dosáhla také Natálie (Ústecký kraj) a Adéla (Pardubický kraj). Z celkových výsledků se vymyká Karlovarský kraj, kde se na prvním až třetím místě srovnaly Barbora, Kristýna a Laura, tedy jména, která jsou v celkovém pořadí na 11. až 13. místě.

Nejoblíbenější jména dívek - rozdíly v krajích
Zdroj: ČSÚ

Kromě jmen obvyklých či oblíbených zaznamenali statistici v letošním lednu i některá netradiční jména, ať už staročeská, nebo cizokrajná.

Z chlapeckých je to například Barnabáš, Dalimil, Diviš, Mikeš, Attila, Geralt, Lionel, Jeroným Iskandar nebo Taigo Ryu. V lednu se u nás také narodila Adléta, Aleška, Josefa, Klotylda, Adel, Aurelie, Rihana, Salome, Amálie Perla nebo Nina Anuška.