Aktuálně.cz: Čína varovala českého velvyslance před zhoršením vztahů kvůli dalajlamovi

Čína vyzvala českého velvyslance, aby se členové české vlády nesešli s dalajlamou, píše Aktuálně.cz. V opačném případě hrozila zhoršením vztahů. Došlo k tomu předtím, než se ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) setkal na půdě ministerstva s tibetským duchovním dalajlamou. Nejvyšší ústavní činitelé následně reagovali prohlášením, že jde jen o soukromé iniciativy jednotlivců. Prohlášení nyní kritizovalo patnáct nevládních organizací.

Čínské ministerstvo zahraničí si kvůli návštěvě dalajlamy v Česku povolalo v úterý českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého. Uvedl to server Aktuálně.cz s tím, že schůzku potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Někteří čeští politici avizovali, že se s tibetským duchovním vůdcem setkají.

Zástupce Pekingu podle Aktuálně.cz vyjádřil znepokojení a vyzval k tomu, aby se nikdo z české vlády s dalajlamou nesetkával, jinak by se to mohlo odrazit na vztazích a spoluprací mezi Čínou a Českem. Kopecký údajně upozornil, že dalajlama zamířil do Česka jako soukromá osoba a že rozlišují mezi oficiálním a soukromým programem členů vlády.

Dalajlama dorazil do Prahy začátkem týdne v rámci konference Forum 2000. Během úterý se sešel ale i s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL), a to na jeho ministerstvu. Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i předsedové obou komor parlamentu Milan Štěch (ČSSD) a Jan Hamáček (ČSSD) pak ve společném prohlášení zdůraznili, že setkání dalajlamy s některými politiky je jen soukromá iniciativa jednotlivců.

Z dalších členů vlády se s dalajlamou sešli i místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Ústavní činitelé v prohlášení zdůrazňovali, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální politiky Česka k Číně. Vztahy zemí označili za přínosné a užitečné.

Sobotka nyní uvedl, že o zveřejnění prohlášení rozhodl Hrad. Odmítl zároveň spekulace, že by se před zveřejněním prohlášení sešel s čínskou velvyslankyní v Česku.

„Na tom, že to bylo zveřejněno, nevidím vůbec nic špatného. Naopak si myslím, že je to dobře,“ uvedl Sobotka. Prohlášení podle něj obsahuje stejná stanoviska, jaká zaujímaly i předchozí vlády. „Možná to ty minulé vlády dělaly za zády občanů,“ řekl.

Podle nevládních organizací bylo prohlášení k Číně servilní

Představitelé patnácti nevládních organizací nyní toto prohlášení kritizují. „Česká republika je suverénní demokratickou zemí, která je schopna si určovat zahraniční politiku sama,“ stojí v stanovisku, pod kterým jsou podepsány například organizace Amnesty International, Asociace pro mezinárodní otázky, Centrum pro studium demokracie a kultury, CEVRO, Člověk v tísni či Forum 2000.

Nevládní organizace nevidí důvod, aby nejvyšší představitelé země jakkoliv ujišťovali o své náklonnosti otevřenými dopisy. „Svou servilitou mohou spíše přispět ke znevážení české zahraniční politiky v očích české a světové veřejnosti, nežli její místo upevnit,“ napsaly ve svém stanovisku. Prohlášení ústavních činitelů už dříve vyvolalo kritiku především u pravicové opozice.

obrázek
Zdroj: ČT24

I v reakci na prohlášení se o den později s dalajlamou sešla přibližně padesátka poslanců a senátorů. Některé české univerzity pak vyvěsily tibetskou vlajku. Premiér Sobotka naopak prohlásil, že prohlášení ústavních činitelů plně odpovídá pozici vlády.

Ve čtvrtek poděkovali Hermanovi i dalším lidovcům za schůzku s dalajlamou jejich straničtí kolegové z Prahy. Podle nich tak prokázali věrnost evropským hodnotám, jako je například ochrana lidských práv. „Trvat na zásadách a principech, na kterých stojí naše společnost, považuje pražská KDU-ČSL za projev sebevědomí a dnes tolik potřebné odvahy,“ stojí v prohlášení. 

Podle serveru Česká justice může být za společným prohlášením ústavních činitelů listopadové jednání představitelů 16 evropských zemí s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v Rize. Bez vyjádření českých představitelů podle serveru hrozilo, že by se nemuselo uskutečnit bilaterální jednání čínského premiéra s českým.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 23 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 33 mminutami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 41 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 1 hhodinou

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 4 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 5 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 8 hhodinami
Načítání...