Němeček: Pravidelnou platbu za pojištěnce prosadíme i navzdory Babišovi

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) slíbil, že vláda přijme jeho návrh zákona o automatické valorizaci plateb za státní pojištěnce i přes odpor ministra financí Andreje Babiše (ANO). Němeček podle vlastních slov v Otázkách Václava Moravce ví, že návrh má také podporu koaličních lidovců, a proto ho vláda většinou ministerských hlasů schválí. Bude to velmi brzy, je přesvědčen ministr.

Svatopluk Němeček má zájem o funkci místopředsedy ČSSD
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

„Tento zákon už na vládě byl, pan premiér mi uložil, abychom s panem ministrem financí zkusili nalézt shodu. Protože ale pan ministr financí řekl, že žádné pravidelné platby nechce, shodu jsme nenalezli. Nicméně máme podporu i KDU-ČSL,“ prohlásil v Otázkách Václava Moravce ministr zdravotnictví. Kabinet projednávání Němečkova návrhu přerušil koncem srpna.

Podle Němečka je potřeba návrh zákona předložit vládě znovu v co nejbližším možném termínu - a nechat vše na rozhodnutí Poslanecké sněmovny. „Ten zákon ale předložím i v rozporu s ministerstvem financí, protože ministerstvo financí nesouhlasí se základním principem, který je v koaliční dohodě,“ zdůraznil Němeček s přesvědčením, že většinou hlasů vláda zákon přijme. 

Podfinancovanost versus dobrá kondice

Podle Němečka není možné do budoucna neustále jednorázově prosazovat navýšení plateb. „Máme nejnižší náklady na zdravotnictví v celé Evropě, a když se podíváme na výsledky, jaké máme, tak by to opravdu bylo perpetuum mobile,“ poznamenal.

Video Otázky Václava Moravce
video

Němeček v OVM: Vláda přijme návrh automatické valorizace plateb za státní pojištěnce

Slova o „katastrofálně“ podfinancovaném zdravotnictví padala nedávno i z úst předsedy České lékařské komory Milana Kubka. Podle něj se nedostatek financí v systému přímo projevuje v nedostatku zdravotnických pracovníků.

Babiš ale během celého sporu tvrdí, že peněz je v systému zdravotnictví dostatek. V dopise komoře nedávno napsal, že výdaje na zdravotnictví 7,6 procenta HDP jsou nejvyšší v novodobé historii České republiky.