Ústavní soud odmítl stížnost Savova kvůli postupu při jeho vydávání z Británie

Vydání podnikatele Savova stíhaného v kauze Octavian bylo v souladu se zákonem. Rozhodl o tom Ústavní soud a odmítl tak stížnost, kterou podal František Savov. V ní napadl postup českých justičních orgánů, který vnímal jako nezákonný.

„Stěžovatel z převážné části napadá postup Městského státního zastupitelství v Praze při poskytování informací. Uvádí, že státní zastupitelství mělo po přijetí žádosti o poskytnutí informací vyrozumět žádající orgán o své nepříslušnosti a nasměrovat ho s žádostí k Obvodnímu soudu pro Prahu 5,“ uvádí v odůvodnění Ústavní soud.

Ústavní soud nezjistil zásah do práv stěžovatele a napadené postupy jsou podle něj zákonné. S tímto závěrem odmítl soud stížnost i veškeré návrhy Františka Savova jako neopodstatněné.

Británie o vydání podnikatele Františka Savova stíhaného v souvislosti s krácením daní a legalizací výnosů z trestné činnosti rozhodla letos v červenci. Tamní soud zamítl mužovo odvolání proti vydání. Podle mluvčího londýnského soudu se však podnikatel může znovu odvolávat.

V případu Octavian je obviněno celkem 11 lidí, a to z krácení daně a z praní špinavých peněz. Podle kriminalistů se podíleli na neoprávněném vylákání nadměrných odpočtů DPH ve výši zhruba 770 milionů korun. V trestním řízení už policie zajistila nemovitosti a další majetek.

Savov se cítí nevinný 

Savov tvrdí, že se ho policie snaží zlikvidovat s cílem zmařit jeho obchodní aktivity. Za stíháním vidí tlak obchodního konkurenta Andreje Babiše (ANO), který vlastní vydavatelství Mafra. Tvrdí, že kvůli Babišově politické pozici nemá v Česku zaručeno právo na spravedlivý proces.

 

Video Události, komentáře
video

Reportér ČRo Janek Kroupa popisuje kauzu Františka Savova

„Mezi Savovem a Andrejem Babišem je zřejmě velmi osobní konflikt, který se do určité míry odvíjí od toho, že se Savov snažil své mediální portfolio prodat Babišovi, ale nedohodli se. Andrej Babiš poté koupil Mladou Frontu Dnes, která je v soudním sporu s Mladou frontou Františka Savova,“ popsal už dříve vztah mezi oběma podnikateli v Událostech, komentářích.

Do první poloviny loňského roku byl Savov stíhán jako uprchlý a žil ve Velké Británii. Vydání do České republiky se bránil a už dříve uvedl, že se cítí nevinen.