Horská služba se stěhuje blíže ke sjezdovkám, práce na nich je stále více

Horská služba se intenzivně připravuje na zimní sezonu. Na nákup nové techniky či vybavení svých stanic mají horští záchranáři letos téměř 23 milionů korun. Je to zhruba o desetinu více než loni. Práce ovšem záchranářům přibývá ještě rychleji.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Horská služba před sezonou modernizuje

Největší investici letos provedla Horská služba v Krušných horách, která má k dispozici nové těžké terénní vozidlo. Dopravní prostředky nakupovali záchranáři i v dalších pohořích, avšak byly podstatně menší. Stále větší oblibě se u Horské služby těší terénní čtyřkolky, které – na rozdíl od sněžných skútrů – mohou jezdit v zimě i v létě.

Novou čtyřkolku mají letos záchranáři například v Jizerských horách. „Používáme ji hlavně při transportech a zásazích v nedostupném terénu, kam se nedostaneme autem,“ popsal Martin Dyntr z Horské služby Jizerské hory. Nová technika záchranářům přijde k duhu. Práce mají čím dál více, a to v zimě i létě. Například v Jeseníkách letos již mají za sebou více zásahů než za celý minulý rok. Ještě více má krkonošská služba, jen v Harrachově zasahovali záchranáři u 84 úrazů.

Aby se ke zraněným dostali rychleji, pomáhají členům Horské služby i nové záchranné stanice. Příkladem může být ta, která funguje od letošního léta v Harrachově. Na rozdíl od své předchůdkyně je blízko sjezdovek a má i heliport. Další nové stanice se otevírají také v orlickohorských Čenkovicích a v Karlově v Jeseníkách.

Další velké investice plánuje Horská služba napřesrok. Celkem by měla mít k dispozici téměř 40 milionů korun. Podle ředitele Úřadu Horské služby ČR Lubomíra Veselého chystá šest velkých investic, zejména stavbu nových záchranných stanic na Lysé hoře v Beskydech a v krušnohorských Klínech. Nové nebo modernizované zázemí čeká záchranáře i v šumavské Kubově huti, krušnohorském Plešivci, jizerskohorských Rejdicích a na Ovčárně v Jeseníkách.