Z piazzetty Národního divadla bude náměstí Václava Havla

Rada hlavního města Prahy schválila návrh, aby piazzetta Národního divadla nesla napříště jméno náměstí Václava Havla. Podnět k tomuto pojmenování vyšel od ředitele Národního divadla Jana Buriana.

Piazzetta Národního divadla
Zdroj: www.prague.eu

„Václav Havel byl mimo politiku především dramatik, a tak je symbolické, že po něm bude pojmenováno veřejné prostranství vedle nejvýznamnějšího českého divadla,“ prohlásila primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která Radě hlavního města Prahy uvedený návrh na pojmenování předložila.

Prostranství v současnosti slouží k setkávání lidí všech věkových kategorií v rámci kulturních a společenských akcí, které zde Národní divadlo pravidelně pořádá. Zároveň odděluje dvě zdánlivě odlišné budovy, které mají společný účel – vytvářet a prezentovat divadelní tvorbu na nejvyšší umělecké úrovni. Piazzettu Národního divadla navrhl český architekt Karel Prager jako součást projektu výstavby Nové scény.

„Domnívám se, že tento prostor výborně vystihuje a reprezentuje to, o co Havel usiloval. O setkávání se, o diskusi, o svobodné myšlení a o humanitu.“

Adriana Krnáčová

primátorka hlavního města Prahy

Dagmar Havlová i někdejší prezidentův mluvčí Ladislav Špaček se změnou pojmenování piazzetty souhlasí, stejně jako ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Ten ocenil, že místo připomíná Havlův vztah k divadlu. „Myslím si, že je to dobrá myšlenka a důstojné místo symbolizující spojení Václava Havla s divadlem i dějinami českého národa,“ uvedl Žantovský.

Video Události
video

Praha bude mít náměstí Václava Havla

Objevily se však také kritické hlasy, že piazzetta je příliš malý prostor, aby nesl Havlovo jméno. „Vždyť to není náměstí, ale jen plácek mezi domy, který je vhodný maximálně na to, aby si tam kluci cvrnkali kuličky,“ řekl serveru Lidovky.cz bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

  • K nedožitým osmdesátinám dostane Havel také velké srdce od sochaře Kurta Gebauera. Skulptura vysoká 160 centimetrů bude vyrobena z laminátu a v noci bude světélkovat. Instalována bude právě na novém náměstí Václava Havla. Lidé budou moci do srdce psát vzkazy.