Josefa Mašína připomíná deska v Roudnici, narodil se před 120 lety

2 minuty
Události v regionech: Josefa Mašína připomíná pamětní deska v Roudnici
Zdroj: ČT24

Na nenápadném domě na Husově náměstí v Roudnici nad Labem připomíná pamětní deska jeho asi nejslavnějšího obyvatele. Za studií zde bydlel Josef Mašín, pozdější legionář a důstojník československé armády. Proslul jako člen protinacistické odbojové skupiny Tří králů. Nacisté ho však nakonec chytili a po krutých výsleších zastřelili.

„Ať žije Československá republika!“ zněla podle tradice poslední slova Josefa Mašína, když stanul na kobyliské střelnici. Věrnost Československu prokázal již před jeho vznikem. Po maturitě v roce 1915 odjel na ruskou frontu a přihlásil se do československých legií.

Po návratu domů pokračoval ve vojenské kariéře až do března 1939. S kapitulací a okupací se tehdejší podplukovník Mašín nesmířil, chtěl se Němcům postavit, a tak se zapojil do ilegální organizace Obrana národa. Nakonec se stal členem patrně nejznámější domácí odbojové skupiny.

„Společně se štábním kapitánem Václavem Morávkem a podplukovníkem dělostřelectva Josefem Balabánem vytvořili odbojovou skupinu, které se dostalo přezdívky Tři králové. Opravdu se stali velkými třemi králi domácího odboje,“ přiblížil vojenský historik Eduard Stehlík.

Náš otec byl pro nás celý život zářným příkladem člověka pevného charakteru. To bylo vodítkem všech našich kroků v životě.
Zdena Mašínová
dcera Josefa Mašína
Josef Mašín
Zdroj: ČTK

Gestapo skupinu nakonec rozkrylo a Mašína po dramatickém boji chytilo. Utrpěl sice těžká zranění, ale přežil. Okupanti ho však léčili jen proto, aby ho mohli podrobit výslechům, mučení a nakonec zastřelit. Při výsleších neprozradil nic. „Jsem československý důstojník a nemůžete na mně žádat, abych cokoliv prozradil. Jsem vázán přísahou,“ řekl pouze.

Jak upozornil Eduard Stehlík, napsal Josef Mašín během výslechů ve vězení moták svým dětem. „Píše, že to nejdůležitější, co člověk může udělat, je láska k vlasti,“ zdůraznil historik.

Léta studií v Roudnici připomíná deska

I když žil Josef Mašín v době poznamenané dvěma světovými válkami, mohl vzpomínat i na klidnější časy. Než odjel do Ruska, strávil tři roky v Roudnici nad Labem studiem na hospodářské střední škole. Právě na to upomíná nová pamětní deska. Na její odhalení přijela i nejmladší ze tří dětí hrdiny odboje Zdena Mašínová. „On studoval v tomto městě a já znám mnoho příhod z té doby pouze z vyprávění. Je pro mě velice vzácný okamžik, že jsem se ještě mohla zúčastnit této události,“ podotkla.

Svůj vzkaz poslal i druhorozený syn Josefa Mašína, který spolu se svým bratrem proslul bojem proti komunistickému režimu, který vyvrcholil útěkem na Západ. V dopise napsal, že se nevzdává naděje na lepší budoucnost České republiky. „Cením si snahy a úsilí všech, kteří se zasadili o umístění této desky. Bez znalosti historie se tato bude opakovat,“ přečetla vzkaz Josefa Mašína mladšího jeho dcera Sandra.

Pamětní desku Josefa Mašína odhalila Zdena Mašínová. Po jejím boku stojí Sandra Mašínová, která přivezla pozdrav svého otce, Josefa Mašína mladšího.
Zdroj: Libor Zavoral/ČTK

Politici: Je třeba připomínat si hrdiny

Odhalení desky načasovali Roudničtí na den 120. výročí Mašínova narození. Kromě potomků bojovníka proti okupantům a zástupců radnice se odhalení zúčastnili i vicepremiér Pavel Bělobrádek a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Ten v projevu označil Mašínův osud nejen za ukázku obrovského hrdinství, ale i obrovského selhání elit.

„Potřebujeme takové příklady, jako byl generál Mašín,“ podotkl předseda sněmovny. Podle Pavla Bělobrádka je třeba hrdiny připomínat. „Nebudeme-li vzpomínat na své hrdiny, pak je možné, že jejich seznamy budou přibývat,“ poznamenal.

Vznik pamětní desky inicioval roudnický spolek Nezapomínejme! Sbírku na pamětní desku vyhlásil loni při připomínce sta let od Mašínovy maturity. Autorkou jednoduché desky je sochařka Paulina Skavová a vyrobila ji slévárna HVH v Horní Kalné, která vytvořila i pomník Milady Horákové, odhalený loni u budovy Parlamentu ČR, nebo bustu Václava Havla umístěnou v americkém Kongresu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 1 hhodinou

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 2 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 9 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 9 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 10 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 10 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 11 hhodinami
Načítání...