V Praze již pošesté zazáří duha. Začíná festival Prague Pride

V Praze začal v pondělí šestý ročník festivalu Prague Pride. Během týdne nabídne více než sto třicet kulturních, společenských, diskuzních i sportovních událostí a vyvrcholí jako tradičně sobotním průvodem. Festival přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT).

V pondělní podvečer se na Střeleckém ostrově uskuteční zahajovací koncert, na kterém vystoupí například Adam Mišík, Matěj Kašpar, Jan Bendig či Jitka Zelenková. Speciálním hostem večera bude gay aktivista a vnuk slavného herce Omar Sharif Jr., který po zveřejnění své sexuální orientace emigroval z rodného Egypta do Kanady.

Festival pokračuje až do neděle 14. srpna. Hlavním tématem letošního ročníku je láska, ale festival se bude věnovat rovněž několika tematickým oblastem, kterými jsou rodina, prevence AIDS a transgenderová problematika. Připraven je program pro rodiče z LGBT komunity, kteří už děti v takzvaných duhových rodinách vychovávají, i pro homosexuální páry, které by chtěly založit rodinu. Uskuteční se také debata pro rodiče, jejichž potomek je lesba nebo gay. Kompletní program festivalu je k nalezení na oficiálních stránkách festivalu.

Video Studio 6
video

Prague Pride nabídne mimo jiné i bohatý kulturní program

Pořadatelé rozdají deset tisíc kondomů

Návštěvníci si mohou mimo jiné přečíst o místech, kde se gayové a lesby v minulosti scházeli. Takovým tradičním místem bylo od dob první republiky až do konce 80. let minulého století první patro v hotelu Evropa na Václavském náměstí. Kromě toho si mohou zájemci prohlédnout výstavy s LGBT tématikou v galerii Langhans, v Americkém centru na Malé Straně či v galerii Litera v Karlíně.

Video Zprávy ve 12
video

Gay a lesbický festival Prague Pride začal. Vystoupí i Omar Sharif

Preventivní program proti nákaze virem HIV zahrnuje workshop České společnosti AIDS pomoc, jehož účastníci se naučí praktické triky s kondomem. Při festivalu bude v Praze rozdáno deset tisíc kondomů a lidé se budou moci nechat přímo v terénu otestovat na virus HIV.

Vrcholem festivalu bude jako tradičně sobotní průvod s alegorickými vozy, který půjde z Václavského náměstí na Letnou. Průvod, kterého se v minulých letech účastnily tisíce lidí, letos uctí minutou ticha památku obětí červnového útoku v nočním klubu v Orlandu, kde útočník zastřelil 49 lidí, převážně homosexuálů.