Paralen už seženete i v noci na pumpě. Prodej mimo lékárny stoupá

V Česku v poslední době stoupá počet míst, kde si mohou lidé koupit volně prodejné léky. Zatímco dříve museli lidé do lékáren, dnes seženou třeba paralen i na čerpacích stanicích, v menších obchodech nebo některých drogeriích. Za poslední 1,5 roku se zvýšil počet takových míst skoro dvojnásobně. Češi také stále častěji kupují léky na internetu: virtuální lékárny by proto chtěly nově vydávat i léky na recept. Ministerstvo zdravotnictví ale dosavadní pravidla uvolnit nechce.

Video Události
video

Volně prodejné léky lidé seženou i na některých čerpacích stanicích

Zatímco klasické lékárny mají omezenou otevírací dobu, tak na čerpacích stanicích seženou lidé léky třeba i v noci. „Nejvíce se prodávají prášky na bolest, nosní sprej, kapky do očí, taky těhotenský test,“ uvádí obsluha čerpací stanice na pražské jižní spojce. Nejvíce lidé prý chodí nakupovat odpoledne nebo večer. Obsluha tu kvůli prodeji léků musela projít základním školením. 

Podobný prodej mimo lékárny se ale nelíbí některým poslancům. Jiří Štětina (nestr. za Úsvit) chce v rámci projednávané novely zákona o léčivech navrhnout, aby byly léky k prodeji znovu jen u farmaceutů. „Když třeba jsou lidi starší jako já a berou čtyři pět léků, tak ty léky mezi sebou nějak působí. Ten lékárník to ví, ten prodejce to samozřejmě neví,“ vysvětluje svůj záměr poslanec.

Ministerstvo zdravotnictví ale v současné praxi problém nevidí a pozměňovací návrh nepodpoří. Nechystá však ani další uvolňování v prodeji léků – ty na recept by tak lidé i dál měli dostávat jen v kamenných lékárnách.