Podle komise byly informace o významu a účinnosti aplikace kmenových buněk ze strany členů týmu, podílejících se na léčbě, podávány ne vždy přiměřeným způsobem, reflektujícím současnou úroveň poznání v této oblasti.
„Mohly být pro některé pacienty zavádějící a vyvolávající nepřiměřená očekávání,“ píše se v závěrečném posudku Univerzity Karlovy.
Stanovisko dále podle LN uvádí, že přijímání finančních částek od pacientů v souvislosti s léčbou, jejíž účinnost nebyla zatím z vědeckého hlediska dostatečně ověřena, je „eticky nepřijatelné“. Komise tak došla k závěru, že se užívalo postupů, jež jsou v rozporu s etickým kodexem školy.
K případu se už dříve kriticky vyjádřila i etická komise Akademie věd či kolegium děkana 2. lékařské fakulty UK. Postupem lékařů se zabývá i etická komise ministerstva zdravotnictví.
Senátorka Eva Syková (za ČSSD), profesorka UK a donedávna první místopředsedkyně vládní vědecké rady a ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ale stále trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou prý bylo pomoci pacientům s ALS.
Kauzu odstartovala reportáž České televize, podle níž spolupracovníci Sykové brali od některých pacientů se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) 150 tisíc korun za experimentální léčbu kmenovými buňkami. Účast v klinické studii přitom má být ze zákona bezplatná.