Soud: Fotku zloděje má obchodník dát policii, ne na Facebook

Pokud provozovatel obchodu zveřejní na Facebooku fotografii domnělého zloděje z bezpečnostní kamery, riskuje pokutu za porušení zákona o ochraně osobních údajů. Záběry lze poskytnout policii, nikoliv využít pro hledání pachatele na vlastní pěst, vyplývá z nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v letité kauze krádeže kola z obchodu v Bubenské ulici v Praze.

NSS se ztotožnil s názorem Úřadu pro ochranu osobních údajů a vyhověl jeho kasační stížnosti. „Účelem provozování kamerových systémů při ochraně majetku není pořizování záznamů pro jejich budoucí zveřejnění, ale pouze pro eventuální předání k tomu určeným orgánům k dalším úkonům. Vyšetřování a postihování trestné činnosti, do něhož lze zahrnout i páchání přestupků, je přitom plně v kompetenci orgánů státu,“ stojí v rozsudku.

Případem se musí znovu zabývat Městský soud v Praze, který původně vyhověl žalobě provozovatele obchodu. Dospěl totiž k závěru, že v kauze převažuje ochrana soukromého vlastnictví nad zájmem na ochranu osobních údajů. Podle NSS ale k podobné úvaze – takzvanému testu proporcionality – vůbec není prostor.

Zákon totiž stanovuje, kudy vedou hranice. V rámci práva na ochranu majetku může provozovatel prodejny instalovat a provozovat kamerový systém a záběry poskytnout policii. „Jakékoliv další nakládání s osobními údaji takto shromážděnými bez souhlasu dotčených subjektů nelze ničím odůvodnit,“ upozornil NSS.

Díky fotografii se našlo kolo i pachatel

Majitel firmy zavolal policii a druhý den fotografii zloděje umístil na Facebook. „Začali se ozývat lidé, že to kolo někde viděli. Došlo k tomu, že jsme vypátrali kolo a asi po čtyřech dnech ho policie zajistila někde na Palmovce v bazaru,“ uvedl tehdy Ditrich. Jiní lidé zase poznali pachatele krádeže, kterého nakonec policie dopadla.

Majitel firmy ale dostal za zveřejnění fotky pokutu pět tisíc korun. ÚOOÚ argumentoval tím, že záznamy by měly být předávány policii k dalšímu šetření a ne zveřejňovány na internetu. Pokud by totiž mělo být vše podle zákona, musel by mít okradený zlodějův souhlas. Bez něj nesmí podobenku zveřejnit nikde.

Představa, že správce kamerového systému bude bez kontroly a omezení rozhodovat o tom, kdo je pachatelem trestného činu, a „pranýřovat“ jej zveřejněním fotky na internetu, je podle úřadu v rozporu s respektem k soukromému a osobnímu životu. I pachatel trestné činnosti má právo na soukromí, ačkoliv může být oproti bezúhonnému člověku omezené, zdůraznil úřad.