Štědré ministerstvo dopravy. Vesmírný expert bral více než premiér

Expert najatý ministerstvem dopravy pro kosmické aktivity Ondřej Rohlík si vydělal za měsíc více než ministr, v průměru 180 tisíc korun. Uvedl to server HlídacíPes.org. Ministerstvo s Rohlíkem uzavřelo loni smlouvu na externí poradenství na pět měsíců za 900 tisíc korun, přestože sám ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) smlouvu kritizoval.

Rohlíkovi zaručila smlouva, uzavřená koncem loňského roku Ťokovým náměstkem Kamilem Rudoleckým (ČSSD), v průměru za měsíc více peněz, než mají nejvyšší ústavní činitelé – ministři i premiér.

Ministerstvo Rohlíkovi vyplatilo už asi půl milionu ze zmíněných 900 tisíc korun. Přitom Nejvyšší kontrolní úřad už dříve označil za problémové zakázky ministerstva na poradenské služby od Rohlíka z let 2010 až 2013 za zhruba šest milionů korun.

„Na poradách vedení ministerstva jsem dával najevo, že se mi to nelíbí a chci věc s náměstkem ještě řešit.“

Dan Ťok

ministr dopravy za ANO

Lepší býti poradcem než zaměstnancem ministerstva

Externí poradenství si ministerstvo objednalo od Rohlíka, přestože má vlastní vesmírný odbor. Rohlík byl dříve dokonce podle serveru zhruba rok zaměstnancem ministerstva s měsíčním platem asi 60 tisíc korun a letos 16. května po vypršení externí smlouvy se opět stal zaměstnancem úřadu.

„Nebylo pro něj systemizované místo, které se nyní podařilo získat,“ řekl serveru ke změnám mezi interní a externí spoluprací s Rohlíkem mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Rohlík serveru sdělil, že jeho činnost pro ministerstvo byla zcela transparentní. „ČR nedisponuje větším počtem expertů, kteří mají zahraniční zkušenosti se spoluprací s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), jsou jazykově dostatečně vybaveni a mají příslušné vzdělání v této oblasti,“ uvedl Rohlík.