Všechny nemocnice zvednou platy. Peníze musí dát vláda

Vláda musí dát nemocnicím peníze na desetiprocentní růst platů a mezd. Shodli se na tom zástupci nemocnic s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Zaměstnancům mají přidat všechny nemocnice, státní, akciové společnosti i soukromé. Peníze cíleně rozdělí úhradová vyhláška, oznámil ministr.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

„Pokud skutečně má být zrealizováno rozhodnutí koalice o desetiprocentním navýšení platů v lůžkových zdravotnických zařízeních, tak je potřeba, aby stát velmi výrazně zvýšil platbu za státní pojištěnce. Náš minimální odhad je na čtyřech miliardách korun, jinak by to muselo jít na úkor péče pro pacienty, což si neumím představit,“ řekl ministr.

Pokud by nemocnice měly dostat peníze také na další rozvoj, bude částka ještě vyšší. Němeček navrhuje pro příští rok růst odvodů státu za každého z téměř šesti milionů státních pojištěnců na 1007 korun. Systém by tak získal navíc 9,88 miliardy korun.

Video Studio ČT24
video

Nemocnice: Na platy musí dát peníze stát

Nemocnice: Na platy musí dát peníze stát

Komentář Tomáše Cikrta: Chybí nám data

Státní nemocnice letos po zvýšení odvodů státu tabulkové platy zvýšily, aniž omezily osobní ohodnocení či odměny, řekla za Asociaci nemocnic, která sdružuje 20 státních nemocnic, ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Pokud by stát na navýšení platů od ledna 2017 neposlal v odvodech peníze, zvýšily by se sice opět tarify, musely by se ale omezit motivační složky platu, upozornila.

Lékaři a sestry žádají perspektivu

Pokud se mají zastavit odchody lékařů a sester z nemocnic, musejí zaměstnanci dostat perspektivu, řekl za Asociaci českých a moravských nemocnic, sdružující na 120 regionálních nemocnic, Stanislav Fiala. Vláda by se podle něj měla zavázat, že v dalších třech letech stoupnou platy vždy o deset procent. Němeček k tomu doplnil, že navrhuje valorizaci odvodů státu, která by toto zajistila.

Ve fakultních a státních nemocnicích ministerstvo navýšení platů nařídí, v krajských nemocnicích by ho mělo zaručit memorandum, které chce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podepsat s kraji. V soukromých nemocnicích, pro něž nejsou závazné tarify ani krajské memorandum, bude navýšení zajištěno cestou úhradové vyhlášky, peníze budou poslány cíleně pro každého zdravotnického pracovníka, dodal ministr.

O práci ve zdravotnictví není zájem

Zástupci nemocnic s Němečkem probrali také plán kroků do roku 2017, kterými by vláda ještě do konce svého funkčního období zdravotnictví stabilizovala. Opatření by měla vést hlavně k tomu, aby stoupl zájem o práci ve zdravotnictví. Zjednodušit se má postgraduální vzdělávání lékařů i sester, omezit se má přebujelá administrativa. K řešení administrativy vznikne do poloviny května pracovní skupina.