Zeman promluvil na ruské ambasádě ke konci druhé světové války

Prezident Miloš Zeman promluvil k výročí konce druhé světové války na ruském velvyslanectví. Na slavnostní recepci dorazili i exprezident Václav Klaus, bývalý premiér Petr Nečas, současní šéfové komor parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch (oba ČSSD) či americký velvyslanec v Praze Andrew Shapiro.

Na recepci vedle Zemana promluvil i ruský velvyslanec v Česku Alexander Zmejevskij. Oba politici propojili připomínku druhé světové války s aktuální situací ve světě. „Tehdy se státy s různými ideologiemi a politickými systémy dokázaly povznést nad rozpory, vzdát se druhořadého v zájmu hlavního – porážky společného nepřítele,“ uvedl Zmejevskij.

Před dvěma lety se vzpomínkové akce nezúčastnil nikdo z nejvyšších ústavních činitelů kvůli ruskému angažmá v krizi na Ukrajině, letos se mezi ministry o účasti na recepci debata nevedla. „Nebavili jsme se o tom. Z hlediska ústavních činitelů tady byli prezident, předseda Senátu a předseda sněmovny,“ řekl ministr průmyslu Jan Mládek.

Podobně jako řečníci vidí Mládek paralelu mezi současnou bezpečnostní situací ve světě a druhou světovou válkou. „Myslím si, že kdyby nebylo vědomí toho, že existují jaderné zbraně, tak už by byla válka. Jenom ten odstrašující moment drží všechny zpátky, kladu si otázku, jestli to bude stačit,“ uvedl Mládek. V zájmu ČR by mělo být, aby vydržela Evropská unie, která je nejen ekonomickým, ale i mírovým projektem, dodal.

Mezi dalšími hosty na ruské ambasádě byli poslanci Jaroslav Foldyna a Jeroným Tejc (oba ČSSD), bývalý ministr vnitra Martin Pecina, šéf odborů Josef Středula a předseda Strany práv občanů senátor Jan Veleba. Zúčastnily se i osobnosti mimo politické kruhy, například známý šéfkuchař Jaroslav Sapík a skladatel Felix Slováček. Expremiéra Nečase doprovázela manželka Jana Nečasová, dříve Nagyová.

Ministr obrany vyznamenal vojáky i odbojáře

Téměř šest desítek nejvyšších vyznamenání v resortu obrany udělil při příležitosti Dne vítězství ministr Martin Stropnický. Během slavnostního aktu v památníku na pražském Vítkově je obdrželi vojáci současní i ve výslužbě, odbojáři nebo příslušníci někdejších Pomocných technických praporů. Řada vyznamenaných obdržela ocenění in memoriam. Ministr také udělil pamětní odznaky účastníka Květnového povstání českého lidu.

Ve svém projevu ocenil pevnou vůli i odvahu vyznamenaných. „Spektrum toho, co jste dokázali, je široké,“ řekl. Připomněl, že vyznamenání udělí i současným vojákům, kteří například zachránili lidský život při autonehodě. „Výjimečné činy nejsou vyhrazeny jen takzvaným velkým okamžikům, příležitost je vykonat se může otevřít komukoli, kdykoli a kdekoli,“ pronesl.

Za záchranu lidského života obdrželi záslužný kříž ministra obrany III. stupně poručík Richard Ertl a Jan Havelka. Při návratu ze služební cesty se stali svědky dopravní nehody, při níž se těžce zranil člověk, kterému poskytli první pomoc a udržovali ho při vědomí až do příjezdu záchranné služby.

Kříž obrany státu ministra obrany obdržel účastník zahraničních misí OSN v Libérii a Iráku major Ivan Gerát. In memoriam udělil ministr toto vyznamenání například podplukovníku Jaroslavu Boháčovi, který byl za první světové války členem československých legií v Rusku a ve Francii, za nacistické okupace byl odsouzen a zemřel ve vězení na následky trýznivých výslechů. In memoriam obdržel ocenění také generálmajor František Bürger-Bartoš, zakladatel odbojové skupiny „Bartoš“, jenž během Květnového povstání 1945 působil jako náčelník štábu Vojenského velitelství Velké Prahy.

Záslužný kříž I. stupně obdržel Karel Klinovský z Velitelství výcviku – Vojenské akademie, a to za zásluhy při přípravě jednotek do zahraničních operací. Do hodnosti plukovníka ve výslužbě byl povýšen lékař Ivan Jeřábek, který působil mimo jiné v české polní nemocnici v irácké Basře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 8 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 8 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 8 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 10 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 19 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 20 hhodinami
Načítání...