Musíme u sebe nosit občanky? A jak lze prokázat totožnost jinak

Starší generace má možná ještě zažité povinné nošení občanských průkazů, tento zákon už ale 16 let neplatí – povinné je pouze prokázat svou totožnost. To lze ale i jinými způsoby než předložením občanky. Buď má člověk u sebe řidičský průkaz či cestovní pas, nebo mohou policisté ověřit totožnost alternativně podle údajů z evidence obyvatel: podle Nejvyššího správního soudu dokonce může stačit pouhé jméno, příjmení a datum narození. Za to, že u sebe nemáte doklady, tedy nemůžete dostat pokutu – můžete ale strávit čas na policejní stanici, pokud si policie nebude jistá uvedenými údaji.

Diskuzi okolo nošení občanských průkazu vzbudilo nedávno zveřejněné video, na kterém smíšená policejní a vojenská hlídka poměrně ostře zakročila proti mladíkovi, který neposlechl výzvu k prokázání totožnosti. Postup policie kritizoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), podle kterého v policii přetrvává pocit, že každý u sebe musí nosit občanský průkaz, což dávno není pravda.

Ministr spravedlnosti k tomu v Interview ČT24 uvedl, že zákon podobné situace popisuje jasně. Policie má právo požadovat prokázání totožnosti ve vyjmenovaných případech (viz níže).

Ty jsou však v zákoně popsané velice široce, takže se tam vejde celá řada situací. Policie třeba může požadovat prokázání totožnosti, pokud člověk odpovídá popisu hledané nebo pohřešované osoby – a těch je v databázi opravdu mnoho.  

„Prokázání totožnosti samozřejmě uděláte tím, že předložíte občanský průkaz. Nicméně když ho nemáte, je policie povinná poskytnout potřebnou součinnost k tomu, abyste se identifikoval,“ sdělil Pelikán.

„Sám jsem to několikrát zažil. Jednou si policejní hlídka nechala poslat do mobilu z databáze mou fotografii. Podruhé se mne ptala na rodné příjmení matky, které si telefonicky ověřila,“ popsal své zkušenosti ministr. 

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan ovšem postup mužů v uniformě ve zmíněném nedávném případě hájil s tím, že muž odmítl uposlechnout i výzvy policistů, aby předložil alespoň odpovídající doklad nebo poskytl své nacionále k ověření totožnosti v evidenci obyvatel.

Zde si však policie protiřečí, neboť ve vyjádření, které vydala, uvádí také doslovnou citaci policistových slov: „Policista ho vyzval konkrétně slovy: Jménem zákona mi předložte váš doklad totožnosti, jinak budete předveden k prokázání totožnosti na MOP Karlín!“ O ověřování údajů z evidence obyvatel zmínka chybí.

3 minuty
Policejní zákrok začala prověřovat veřejná ochránkyně práv
Zdroj: ČT24

Incident už prošetřuje ombudsmanka Šabatová, podle které mohou panovat pochybnosti o tom, zda byl postup policie v pořádku: „Z veřejně dostupných zdrojů a z navazujícího tiskového prohlášení mluvčího pražské policie vyplývají možné pochybnosti o zákonnosti postupu policie,“ stojí na webu veřejné ochránkyně práv

Typově šlo ovšem o trochu jiný případ, než když člověk doklady nemá, ale s policisty na ověření totožnosti spolupracuje. 

Soud se zastal policie, která legitimovala ženu ve vlaku

Policisté totiž mohou totožnost ověřit alternativně podle údajů z evidence obyvatel. Ta obsahuje třeba rodné příjmení matky, co uváděl jako příklad ministr Pelikán, stačí ovšem uvést pouze své jméno, příjmení a datum narození, jak konstatoval Nejvyšší správní soud.

Ten řešil případ právničky Zuzany Candigliotu, kterou ve vlaku při běžné kontrole zaměřené na běžence policisté požádali o doklady. Žena to však odmítla s tím, že jsou rutinní prohlídky, při nichž musí lidé automaticky předkládat doklady policii, nesmysl. Následně ji hlídka odvedla na policejní stanici.

Právničky se sice zastal krajský soud, podle kterého byl postup policie nezákonný. Nejvyšší správní soud ovšem verdikt zrušil s tím, že byla výzva k prokázání totožnosti v souladu se zákonem. Policisté totiž ženu kontrolovali v mezinárodním vlaku během bezpečnostní akce.  

obrázek
Zdroj: ČT24

„Po odmítnutí prokázání své totožnosti předložením občanského průkazu byla policisty poučena, že postačí, pokud jim sdělí své jméno, příjmení a datum narození. Byl respektován původní účel prováděné kontroly, tj. zjištění přítomnosti cizinců bez povolení k pobytu, nikoliv kontrola povinnosti mít u sebe vždy doklad totožnosti,“ stojí ve vyjádření NSS.

Dalším způsobem, jak prokázat totožnost, když u sebe nemáte doklady, je to, že se za vás zaručí jiná osoba, která vás zná, a ona sama má doklad totožnosti u sebe. Nacházíte-li se v blízkosti bydliště, můžete se i domluvit, že si pro doklad totožnosti zajdete s policistou domů.

Někdy to bez dokladů nejde

„V případě, že policista vyzve osobu k prokázání totožnosti, je povinna totožnost prokázat jakkoliv,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Zároveň ale dodává: „Pokud si policista nebude jistý pravdivostí sdělených osobních údajů, je oprávněn osobu předvést na místně příslušné oddělení policie a zde totožnost dle dostupných centrálních evidencí zjistit.“

Jinými slovy: za to, že u sebe nemáte doklady, nemůžete dostat pokutu, můžete ale strávit čas na policejní stanici. 

Pak jsou samozřejmě také situace, kdy se člověk bez dokladů neobejde: například pokud je předvolán k soudu, při vyřizování různých záležitostí na úřadech, při sjednávání půjčky nebo při výběru hotovosti v bance.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O podporu na výstavbu nájemního bydlení bude možné žádat od května

O podporu na výstavbu cenově dostupného nájemního bydlení z evropských peněz bude možné žádat od 15. května. Z Národního plánu obnovy (NPO) je na ni vyčleněno 2,25 miliardy korun a sloužit má zejména na výstavbu větších bytových projektů. Národní rozvojová banka (NRB) zároveň zveřejnila výzvu k podávání žádostí o peníze, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.
před 2 hhodinami

Soud poslal nepravomocně do vězení zakladatele nadace Help Ukraine

Za zpronevěru milionových dotací určených na integraci ukrajinských uprchlíků pražský městský soud potrestal zakladatele nadace Help Ukraine Vladimíra Gergela 5,5 let vězení. Na stejnou dobu mu také zakázal vykonávat vedoucí činnost v jakýchkoli nadacích či jiných právnických osobách. Rozsudek není pravomocný, Gergel, který vinu odmítá, se proti němu ještě v jednací síni odvolal. Státní zástupce si pro odvolání ponechal lhůtu.
před 3 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 5 hhodinami

Policie navrhla obžalovat dvacet lidí v případu falešných telefonických bankéřů

Policie navrhla obžalovat dvacet obviněných v případu česko-ukrajinského gangu falešných telefonických bankéřů, kterým v případě prokázání viny hrozí až 13,5 roku vězení, informovala policejní mluvčí Iva Kormošová. Způsobená škoda je podle policie více než sto milionů korun. Gang viní ze spáchání asi pěti set skutků. Vyšetřovací spis je podle Kormošové velmi rozsáhlý, obsahuje 62 tisíc stran.
před 7 hhodinami

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:19Aktualizovánopřed 8 hhodinami

V polovině týdne přijdou letní teploty

Česko v polovině týdne čekají letní teploty, které vystoupají nad 25 stupňů Celsia. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
před 9 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o clech i sociálních sítích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o amerických clech a přemítali i nad otázkou, zda bude všechno dražší. Řeč přišla i na odpovědný život na sociálních sítích nebo na památníky a ideologie. I ty totiž rozdělují českou společnost. Debatovali šéfredaktor Respektu Erik Tabery, dokumentaristka Helena Třeštíková, herečka a zpěvačka Iva Pazderková, šéfredaktor serveru Echo24 Dalibor Balšínek a módní návrhář Jan Černý.
před 10 hhodinami

Organizace tlačí na regulaci alkoholu

Dvacítka organizací včetně české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzvala politiky k omezení dostupnosti alkoholu. Navrhují regulovat reklamu nebo místa a dobu jeho prodeje. Cílem je snížit konzumaci, podle statistik totiž až desetina Čechů starších patnácti let denně nadměrně popíjí.
před 12 hhodinami
Načítání...