Čínskou medicínu využívá v Hradci asi 20 pacientů denně

Tradiční čínskou medicínu využívá v královéhradecké fakultní nemocnici asi 20 lidí denně. Léčbu si ale musí platit – ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) neplánuje úhradu ze zdravotního pojištění. Podle něj může tato léčba najít využití např. u chronických bolestí či psychosomatických onemocnění, v žádném případě při léčení rakoviny či onemocnění srdce. Využití čínské medicíny však odmítá Česká lékařská komora a Purkyňova lékařská společnost, její metody považují za vědecky neověřené.

V hradecké nemocnici funguje ambulance čínské medicíny
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Ambulance funguje v královéhradecké nemocnici od října loňského roku, jeden čínský specialista a jeden český lékař tam provozují akupunkturu a bylinnou terapii. Přítomen je také tlumočník. Ředitel nemocnice Roman Prymula upřesnil, že každý pacient projde nejprve klasickým vyšetřením pomocí metod západní medicíny.

V roce 2018 má vyrůst klinika čínské medicíny

Už brzy by se v hradecké nemocnici měla tradiční čínská medicína ještě rozšířit, od roku 2018 tam má vzniknout speciální klinika, kde by působilo sedm čínských lékařů. „Do vlády půjde materiál, který umožní prostřednictvím sponzorského daru čínského partnera výstavbu kliniky tradiční čínské medicíny v Hradci Králové s náklady zhruba 270 milionů korun,“ dodal ministr Němeček. Vláda musí dát souhlas se vstupem nemocnice do fondu, jeho zakládací listina byla podepsána při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga.

Čínský a český prezident při podpisu smluv
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Němeček ocenil, že se nemocnice zaměří také na výzkum tradiční čínské medicíny, kterou podle jeho informací využívají špičková pracoviště jako klinika Mayo v USA či pařížská Sorbonna, přičemž léčba je ve Francii pacientům hrazena z pojištění, podobně jako třeba ve Švýcarsku.

Do budoucna by se Česko mělo podle plánů organizátorů stát centrem čínské medicíny pro střední a východní Evropu, královéhradecká klinika by měla být také vzdělávacím a výzkumným centrem a měla by spolupracovat se šanghajskou nemocnicí.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: Tradiční čínská medicína - pro a proti

Podle Kubka je působení čínských lékařů nezákonné

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je však působení čínských lékařů v Česku nezákonné. Jako nečlenové komory prý mohou vykonávat praxi jen pod dohledem lékaře s odbornou způsobilostí. Čeští lékaři ale dohled nemohou vykonávat, protože čínští lékaři provádějí metody, které čeští lékaři neovládají, a nemají k nim tedy odbornou způsobilost.

Svatopluk Němeček ale oponuje: čínský lékař prý pracuje v nemocnici na základě povolení ministerstva zdravotnictví, které může ze zákona vydat až na jeden rok.