Po několika měsících se znovu spouští elektronické recepty

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) po několikaměsíčním výpadku znovu spouští elektronické recepty. Ty přestaly fungovat na konci loňského roku kvůli sporu o licenci s původním dodavatelem programu. Ústav proto v lednu vypsal výběrové řízení na nový software. Už ve středu ho testovaly některé lékárny, poslední březnový den se systém spouští oficiálně.

Video Události
video

SÚKL znovu spouští elektronické recepty

Provoz systému elektronických receptů v prosinci zastavil pražský městský soud v rámci předběžného opatření. Důvodem byl spor o softwarovou licenci - firma Tronevia totiž podala na SÚKL žalobu s tím, že je software její a státní ústav ho používá neoprávněně, protože smlouvy vypršely loni v srpnu.

Firma pak nabídla dohodu, na základě které by byl okamžitě obnoven běh všech systémů. Jenže ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) označil navržené podmínky za vydírání. Lékový ústav pak spolupráci ukončil a hledal nového dodavatele softwaru.

„Podařilo se nám v poměrně krátké době zprovoznit náhradní systém, který SUKL přišel na 3,6 milionu včetně servisu na 6 měsíců,“ uvedla mluvčí ústavu Lucie Šustková.

Největší problémy způsobil výpadek pacientům, kteří si nestihli před svátky vyzvednout léky. „Pro ně to byl problém, protože léky nešly vydat, a museli znovu k lékaři,“ vysvětluje lékárnice Jana Vobicková. Na elektronické recepty bylo vázané také vydávání léčebného konopí. Pro něj vytvořil lékový ústav už dříve samostatný registr.