Už pět krajů bude mít brzy svá centra duševního zdraví

Celkem pět krajů se zapojilo do pilotního projektu na vznik center duševního zdraví. Do několika měsíců by měla nabízet služby pro lidi s psychickými problémy. Počítá s tím reforma psychiatrie, třeba proto, aby se předcházelo tragédiím, kdy duševně nemocní někomu ublíží. Rychlejší zřizování center ale brzdí nedostatek personálu.

Video Události
video

Události: Centra duševního zdraví v ČR

Do center duševního zdraví by měli docházet lidi poté, co opustí psychiatrickou nemocnici. S fungováním v běžném životě by jim tam měli pomáhat nejen psychiatři, ale i sociální pracovníci. Zároveň by tak měli mít lepší přehled o jejich aktuálním stavu.

Cílem je však zejména předejít situacím, kdy po propuštění pacienta dojde k nějaké tragédii. Loni například schizofrenik v Horní Bříze ubodal mladou knihovnici. Policii řekl, že zabíjel hlas v jeho hlavě. I tato tragédie upozornila na nutnost změn v péči o psychicky nemocné.

Centra duševního zdraví už se otevřela v Praze a Přerově, nově se připojí také Jihomoravský kraj, Ústecký kraj a Kraj Vysočina - konkrétně Havlíčkův Brod. Tam by mělo centrum duševního zdraví vzniknout v blízkosti chráněného bydlení Fokus, autobusového a vlakového terminálu i obchodního centra. Pozemky věnovala pro výstavbu centra havlíčkobrodská radnice.

„Pacienti, kteří jsou propouštěni z psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod, budou mít možnost být doléčováni v místě jim přirozeném,“ říká místostarostka města Ivana Mojžyšková (ČSSD). „Jejich duševní nemoc u nich způsobuje to, že nejeví o své zdraví zájem aktivně, je vhodné ty lidi vyhledávat a poskytovat jim zdravotní nebo sociální služby cíleně,“ dodává ředitel Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromír Mašek.

Do roku 2020 by v Česku mělo vzniknout 30 takových center, z nichž v každém má pracovat speciálně vyškolený dvacetičlenný tým. „Musí dostat podporu v tom, aby dostali nové dovednosti, které pro tu práci v terénu potřebují, a na to máme připravené vzdělávací programy,“ potvrzuje předseda Psychiatrické společnosti a garant psychiatrické reformy Martin Hollý.