
Události: Centra duševního zdraví v ČR
Do center duševního zdraví by měli docházet lidi poté, co opustí psychiatrickou nemocnici. S fungováním v běžném životě by jim tam měli pomáhat nejen psychiatři, ale i sociální pracovníci. Zároveň by tak měli mít lepší přehled o jejich aktuálním stavu.
Cílem je však zejména předejít situacím, kdy po propuštění pacienta dojde k nějaké tragédii. Loni například schizofrenik v Horní Bříze ubodal mladou knihovnici. Policii řekl, že zabíjel hlas v jeho hlavě. I tato tragédie upozornila na nutnost změn v péči o psychicky nemocné.
Centra duševního zdraví už se otevřela v Praze a Přerově, nově se připojí také Jihomoravský kraj, Ústecký kraj a Kraj Vysočina - konkrétně Havlíčkův Brod. Tam by mělo centrum duševního zdraví vzniknout v blízkosti chráněného bydlení Fokus, autobusového a vlakového terminálu i obchodního centra. Pozemky věnovala pro výstavbu centra havlíčkobrodská radnice.
„Pacienti, kteří jsou propouštěni z psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod, budou mít možnost být doléčováni v místě jim přirozeném,“ říká místostarostka města Ivana Mojžyšková (ČSSD). „Jejich duševní nemoc u nich způsobuje to, že nejeví o své zdraví zájem aktivně, je vhodné ty lidi vyhledávat a poskytovat jim zdravotní nebo sociální služby cíleně,“ dodává ředitel Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromír Mašek.
Do roku 2020 by v Česku mělo vzniknout 30 takových center, z nichž v každém má pracovat speciálně vyškolený dvacetičlenný tým. „Musí dostat podporu v tom, aby dostali nové dovednosti, které pro tu práci v terénu potřebují, a na to máme připravené vzdělávací programy,“ potvrzuje předseda Psychiatrické společnosti a garant psychiatrické reformy Martin Hollý.