Biologická léčba jde dělat levně. Klíč je v končících patentech a vyšší konkurenci

K moderní biologické léčbě by se mohlo v příštích letech dostat víc nemocných než dosud. Drahým preparátům totiž postupně přibývá konkurence, a tak se kromě originálních verzí na trh dostávají i jejich levnější varianty: takzvané biosimilární léky. Jejich nástup umožňuje fakt, že původním lékům postupně končí patenty. Už brzy by mohla klesnout například cena přípravků na léčbu rakoviny.

Video Události
video

Jak na levnější biologickou léčbu?

Jde o ohromný byznys: České nemocniční lékárny nakoupily v roce 2014 dávky biologické léčby za celkem 9 miliard korun bez obchodní přirážky. Do statistik nyní začínají promlouvat i nové, tzv. biosimilární léky. „Biosimilární léky jsou stejně účinné, stejně bezpečné kopie. Jsou ale levnější, a proto i velkou příležitostí pro zdravotnictví, jak získat více péče za méně peněz,“ říká onkolog Paul Cornes.

Podobně jako originály se vyrábějí pomocí živých organismů. Nejsou stejné jako původní přípravek, ale obsahují jinou verzi účinné látky. V Česku se například už dva roky používají v revmatologii. „Máme v registru několik set pacientů. Zdá se, že ta účinnost je opravdu téměř identická i co se týče nežádoucích účinků,“ zmiňuje ředitel Revmatologického ústavu Karel Pavelka.

  • Pacienti s původní biologickou léčbou ale zatím většinou nový přípravek nedostávají. Lékaři totiž nemají stoprocentně odzkoušeno, jak se obě varianty léčby navzájem snášejí.

Podle zastánce biosimilárních léků Paula Cornese, který přijel do Česka přednášet o svojí desetileté zkušenosti s nimi, ale k obavám není důvod. „Když tyto léky začínaly, měli jsme obavy, že analytická chemie není tak silná jako zkušenosti, které jsme měli s pacienty na klinice. Ale za deset let prokázaly, že jsou stejně bezpečné jako originální léky,“ namítá Cornes.

Biologické preparáty se nepoužívají jen k léčbě revmatických onemocnění a nádorů, ale také na lupénku, roztroušenou sklerózu nebo střevní zánětlivá onemocnění. I pacienti s nimi se do budoucna dočkají levnějších variant svých léků.

Biologické preparáty se už staly běžnou součástí moderní medicíny. Průzkum pro Asociaci inovativního a farmaceutického průmyslu přesto ukázal, že dokonce ani pětina lékařů přesně neví, co je biologická léčba. Jak funguje nebo že vůbec existuje, nevěděly skoro tři čtvrtiny laické veřejnosti.

Biologické léky se na rozdíl od těch klasických nevyrábějí chemickou syntézou, ale pomocí živých organismů. Mají schopnost cílit na konkrétní místo v těle - například na nádorové buňky.

Levnější varianty klasických, tedy chemických léčiv se označují jako generika a obsahují stejnou účinnou látku jako originál. Naproti tomu přesnou kopii biologického léku nelze vytvořit. Nový výrobce by totiž musel dodržet při růstu buněk naprosto stejné podmínky - třeba tlak kyslíku, teplotu nebo skladování. Proto se vždycky jedná o pozměněné molekuly původního léku.

Generika se na trh dostávají už mnoho let a díky nim se výrazně snížila cena některých léků. Třeba v případě sildenafilu - známé modré pilulky na léčbu potíží s erekcí. Průměrná částka za tabletu se za pět let snížila téměř o dvě třetiny.