Respiračních nemocí mírně ubylo, nejvíce jich je stále na jihu Moravy

Akutních respiračních infekcí v sedmém kalendářním týdnu v Česku ubylo o jedno procento, nejvíc zasažen je jih Moravy. Případů chřipky o pětinu procent přibylo. Podle vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění Martiny Havlíčkové bylo za dosavadní sezonu hlášeno z ministerstva zdravotnictví 96 klinicky závažných případů. 19 lidí v důsledku nemoci zemřelo, většina z nich měla nějakou doprovodnou zdravotní komplikaci.

„K dnešnímu dni bylo nahlášeno 1452 nemocných s akutní respirační infekcí na 100 tisíc obyvatel. To je číslo za celou Českou republiku. Samozřejmě panují rozdíly mezi regiony, protože ne všude se nemocnost vyvíjí stejným tempem. Navíc začaly jarní prázdniny, což situaci také rozřeďuje,“ řekla pro ČT vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění Martina Havlíčková.

Nejvyšší číslo výskytu infekcí eviduje už druhým týdnem Jihomoravský kraj. Tam je případů 1923 na 100 tisíc obyvatel. Letošní epidemie nemá podle ní typický explozivní průběh, proto lze její další průběh obtížně předvídat.

Video Události
video

Události ČT: Deset pacientů s chřipkou z Moravskoslezského kraje je ve vážném stavu

Ve většině států Evropy, včetně východní, je hlášena plošná epidemie, dominuje kmen A/H1N1. Přetrvává vyšší výskyt těžších průběhů chřipkové infekce, u nichž je nutné léčení v nemocnici. V evropských analýzách nejsou zatím uváděny žádné indicie, které by poukazovaly na významné genetické změny cirkulujícího kmene.

Podle dat Národní referenční laboratoře pro chřipku stoupá v ČR počet vzorků k vyšetření na chřipkové viry. Vzorky od hospitalizovaných téměř dvojnásobně převažují nad vzorky od ambulantních pacientů. Odpovídá to vývoji v Evropě, která se celkově potýká s velkým množstvím závažných průběhů chřipkových onemocnění.