Galerie může vydat obraz církvi hned, odmítlo ministerstvo její podmínky

Ve sporu o Madonu z Veveří se proti Národní galerii postavilo ministerstvo kultury. Odmítlo, že by k převozu vzácného středověkého díla do brněnského diecézního muzea byl potřeba souhlas Jihomoravského kraje. Jeho vydáním přitom galerie podmínila předání obrazu církvi. Podle ministerstva ale v tomto případě stačí přesun oznámit památkářům.

Národní galerie má podle rozhodnutí soudu  vydat Madonu z Veveří církvi do 19. února. Novým místem, kde má být malba ze 13. století vystavena, bude brněnské diecézní muzeum. Národní galerie však odmítla obraz předat bez svolení krajského úřadu. „Učiní tak za předpokladu, že jí bude předložen zákonný souhlas příslušného krajského úřadu, Odboru památkové péče, s přemístěním obrazu ze sbírek Národní galerie v Praze,“ uvedla mluvčí galerie Tereza Ježková.

Jihomoravský krajský úřad ale souhlas nevydal s tím, že k přesunu není potřeba, bude-li dílo veřejně vystaveno. Stejné je i stanovisko ministerstva kultury. „Podle právního názoru památkové inspekce ministerstva kultury při přemístění movité kulturní památky z veřejně přístupného místa na veřejně přístupné místo je třeba podat oznámení Národnímu památkovému ústavu,“ uvedl ředitel odboru památkové péče ministerstva Jiří Vajčner. Ministr kultury Daniel Herman však současně zdůraznil, že pokud by bylo třeba spor rozhodnout, ministerstvo nebude mít konečné slovo. „To musí učinit nezávislý soud,“ sdělil.

Právník František Severin, který zastupuje farnost ve Veverské Bítýšce, jež o vydání obrazu žádala, již v úterý pohrozil Národní galerii exekucí. Prohlásil její argumenty za irelevantní a varoval, že se obrátí na exekutora, pokud obraz nebude v Brně do čtvrtečních 17:00.

O vydání Madony z Veveří církvi rozhodl loni v létě obvodní soud a před koncem roku verdikt potvrdil i pražský městský soud. Rozhodnutí je tedy pravomocné. NG se ho ale ještě snaží zvrátit, oznámila, že podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Svůj nárok na obraz hájí tím, že ho podle galerie získal československý stát již ve 20. letech.