Nová prsa i endoprotéza. Za českými doktory jezdí stále více cizinců

Nízké ceny a vysoká kvalita – to jsou dva důvody, proč sedí v českých čekárnách stále více cizinců. Nejčastěji přijíždějí Britové, Němci a Rusové. A největší zájem je mezi nimi o kosmetické operace, konkrétně o zvětšení prsou. Často ale přijíždějí i kvůli umělému oplodnění, operacím obezity a gynekologickým procedurám. Vyplývá to z dat tří velkých českých klinik.

Video Události
video

Události: Stále více cizinců jezdí za českými doktory

V posledním srovnání kvality zdravotní péče obsadilo Česko mezi pětatřiceti státy Evropy třináctou příčku a předstihlo třeba Itálii nebo Británii. A i tyto výsledky se odrážejí v tom, že podle ministerstva zdravotnictví přijíždí za českými doktory o 10 až 15 procent pacientů ze zahraničí víc.

Na oddělení plastické chirurgie kliniky ISCARE tvoří zahraniční pacienti přes 90 procent, klinika Esthé uvádí počet zahraničních pacientů kolem jedné třetiny. A zájem cizinců trvale stoupá i o GynCentrum.

 

Vedle kvality péče ale hrají velkou roli i ceny. Ty jsou totiž v tuzemsku dvakrát i třikrát nižší než v jiných evropských zemích. Například nejčastější zákrok u pacientů-cizinců, tedy zvětšení prsou, vyjde v Německu i na 200 tisíc korun, v Česku na méně než polovinu. I s náklady na dopravu a ubytování se pacientům„výlet“ vyplatí, dodává generální ředitel kliniky ISCARE František Lambert.

 

Cizinci, kteří se do českých zdravotnických zařízení vydávají, navíc nepodstupují jen jednu operaci. Kombinují hned několik zákroků najednou. Průměr je zhruba jedna a půl operace na jednoho cizince.

Za léčbou neplodnosti do Česka

Česko bývá často cílem i pro neplodné páry. Zdejší zákony totiž umožňují využít při umělém oplodnění anonymního darování spermií a vajíček. „V Evropě je Česko spolu se Španělskem nejvyhledávanější destinací v léčení neplodnosti,“ dodává primář centra asistované reprodukce ISCARE Jaroslava Hulvert.

„Odhadujeme, že na klinikách v celé České republice bylo v roce 2012 provedeno zhruba 4000 až 5000 IVF (in vitro fertilizace – umělé oplodnění) cyklů pro zahraniční klientelu,“ uvedl Oliver Nosek, jednatel společnosti Eizell-spende IVF, která zprostředkovává medicínským turistům z Německa léčbu neplodnosti v Česku.

„Od té doby se trh zdvojnásobil a v roce 2015 už to bylo přes 10 tisíc cyklů. Obecně se dá říct, že trh medicínského turismu, především plastiky a IVF, v Česku roste každý rok o zhruba 20 procent,“ shrnuje Nosek.

 

Primář kliniky GynCentrum Petr Pícha pak dodává, že vedle plastik a umělého oplodnění je velký zájem také o gynekologické procedury. Klinika například léčí lehčí formy úniku moči, takzvané stresové inkontinence, za pomoci laseru, který se osvědčil také pro zpevnění poševních sliznic.

Do lázní i za zubařem

Už tradičně míří do Česka řada cizinců i kvůli lázním. Například do Klimkovic přijelo jenom od začátku tohoto roku zhruba 60 Arabů. A sanatorium už novým klientům přizpůsobilo nejen nápisy, ale třeba i jídelníček, který nově nabízí halal maso.

Chirurgií a lázněmi to ale nekončí. V pohraničí jezdí cizinci třeba i za českým zubařem. „Většina těch věcí není vůbec v Rakousku pojištěná a my jsme schopní to vytvořit v nejméně stejné kvalitě,“ popisuje vlastní zkušenost zubař z Dolního Dvořiště Václav Bruna.

Do státní pokladny plyne podle ministerstva zdravotnictví ročně přes půl miliardy korun za léčení cizinců. Tito návštěvníci se v Česku zdrží v průměru skoro o týden déle, než kdyby přijeli jen za památkami, a denně utratí i třikrát více než běžní turisté.