Miloš Zeman podle premiéra rozděluje společnost a připravuje se na příští kampaň

Prezident Miloš Zeman nesmyslně rozděluje společnost, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman si podle něj vytváří nejvhodnější společenské klima pro příští prezidentskou volbu. Sobotka to řekl v rozhovoru s týdeníkem Respekt. 

Sobotka uvedl, že Zemanův výrok o tom, jak se zbavit premiéra použitím samopalu kalašnikov, zapadá do kontextu útoků webu White Media a fašistů. Poznamenal také, že Zeman, možná i tím, jak stárne, se posouvá od levicových ke konzervativním názorům.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček kritiku odmítl. Společnost prý rozděluje Sobotka zostouzením kritiků migrace. Premiér se v rozhovoru vyjádřil i k případnému uzvření německých hranic - podle něj by to neznamenalo přesměrování migrační vlny do Česka.

Sobotka: Prezident mluvil o potřebě demokratické diskuse, realita je ale jiná

Vztahy premiéra a prezidenta se v posledních týdnech několikrát vyostřily, naposledy po Zemanově výroku při cestě po Jihomoravském kraji. Prezident na otázku, jak se zbavit Sobotky řekl, že demokratickou cestou odstranění politika jsou volby a nedemokratickou kalašnikov.

Sobotka Respektu řekl, že v první reakci nevěřil, že Zeman v současné situaci a atmosféře něco podobného řekl. Poznamenal, že prezident 17. listopadu na Albertově mluvil o tom, že je potřeba otevřená demokratická diskuse.

„Ale potom, když se podíváme, jaké kroky a jaké útoky se v praxi podnikají vůči lidem, kteří si dovolí mít jiný názor než ti, kdo tvrdí, že uprchlíci jsou organizovaná armáda islamistů, realita je úplně jiná,“ řekl Sobotka.

„A zdá se mi, že výrok prezidenta o zastřelení předsedy vlády jako nejlepší řešení pro ty, kdo nesouhlasí s mojí politikou, zapadá do kontextu útoků White Media a fašistů, kteří organizovali demonstraci přímo před mým bytem,“ dodal s tím, že by ho nikdy nenapadlo, že v této „sestavě“ jednou najde prezidenta. 

Prezident se podle Sobotky připravuje na další volby

Miloš Zeman podle něj vytváří takové společenské klima, které pro něj může být nejvhodnější pro příští prezidentskou kampaň. „Pokud se podíváte na jeho jednotlivé výroky a kroky, všechno směřuje ke zvyšování napětí ve společnosti,“ řekl premiér. Prezident k tomu podle něj využívá strach, který lidé logicky mají z teroristů nebo z nezvládnutí migrační vlny.

Sobotka dodal, že Zeman společnost nesmyslně rozděluje, a že nemohlo být více rozdělující gesto než to, že si 17. listopadu stoupl po boku šéfa islamofobního Bloku proti islámu Martina Konvičky. 

Sobotka také řekl, že je pro něj jako sociálního demokrata obtížné sledovat, jak se prezident stále více posouvá ke konzervativním názorům, které se sociální demokracií ani s levicovým pohledem na svět často nemají nic společného. Možná to je prý tím, jak Zeman stárne.

Premiér poznamenal, že proti Evropské unii Zeman vystupuje podobně jako Václav Klaus. „Čili pro sociálního demokrata, který ve druhém kole jako předseda sociální demokracie vyzval k volbě Miloše Zemana, je to hodně nemilé překvapení a velmi složitá situace,“ řekl Sobotka.

Ovčáček: Levicové pozice opustil B. Sobotka

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček Sobotkovu kritiku prezidenta odmítl. „Jestli někdo rozděluje společnost, je to pan premiér, který soustavně zostouzí ty, kteří poukazují na nebezpečí migrace,“ sdělil.

Dodal, že pokud někdo opustil levicové pozice, není to prezident, ale právě premiér, který „opustil sociálnědemokratickou politiku směrem k pozici bývalé Unie svobody“.

Sobotka: Uzavření německých hranic by migraci do České republiky nepřesměrovalo

V rozhovoru pro týdeník Respekt se Sobotka vyjádřil i k migraci. Uzavření německých hranic by podle něj neznamenalo přesměrování migrační vlny do Česka. Zdůvodnil to tím, že by vzápětí uzavřelo hranice Rakousko a silná opatření by přijalo Slovensko. Migrace by se poté přelila na Balkán, kterému by hrozily konflikty. Řešením by mohla být dohoda o hlídání jižní balkánské hranice. 

Po přijetí německých, rakouských a slovenských opatření by se podle Sobotky migrační proud odklonil. „Zčásti by se zastavil a zčásti by se nepochybně uzavíraly hranice jednotlivých balkánských států,“ řekl premiér.

„Čili nemyslím si, že by uzavření německých hranic vedlo k tomu, že se uprchlická vlna přelije přes Českou republiku,“ dodal s tím, že Česko situaci monitoruje. 

Uzavírání jednotlivých balkánských hranic by mohlo být podle premiéra spojeno s výraznými konflikty mezi balkánskými zeměmi. Sobotka proto zopakoval, že pokud nebude migraci schopno regulovat Turecko ve spolupráci s Řeckem, je řešením se dohodnout s Bulharskem, Makedonií a Albánií na hlídání jejich hranic. „To přirozeně také vytvoří tlak na Řecko a bude ho to motivovat k lepší spolupráci s Tureckem,“ dodal.

Podobně se vyjádřil v televizi Prima i ministr obrany Martin Stropnický (ANO), podle kterého je možné, že nová hranice na Balkáně vznikne. Ministr zároveň řekl, že souhlasí s názorem prezidenta Miloše Zemana o nedostatečné síle plánované společné evropské pohraniční stráže, která by měla mít podle návrhů nejméně 1500 členů. Nesouhlasí ale s jeho požadavkemo, aby hranice hlídala armáda. Je to práce policie, řekl Stropnický.

Sobotka poznamenal, že Turecko v boji s migrací ještě nevyužilo všechny možnosti. „Je velmi těžké, aby Řekové zastavili čluny, které už na moře vypluly,“ poznamenal s tím, že Turecko má velkou armádu a početnou pohraniční stráž.

Humanitární gesto, které aktivizovalo i obchodníky s lidmi 

Dohodu Evropské unie s Tureckem ohledně migrace prý Sobotka nechtěl blokovat, byť kolem ní byla od počátku spousta otazníků. Pochopil prý, že na ni silně spoléhají staré členské země Evropské unie.

Sobotka Evropskou unii v rozhovoru zkritizoval za nepřipravenost na migrační krizi a za podcenění humanitárních aspektů syrské války. Vstřícné prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové z loňského podzimu bylo podle něj velkým humanitárním gestem.

„Ale paní Merkelová nedomyslela tu obrovskou ozvěnu, to obrovské echo na sociálních sítích, v ústech obchodníků s lidmi v uprchlických táborech, kteří tam rekrutují nové klienty,“ řekl Sobotka.